Prevence

6 věcí, které můžete dělat každý den, abyste předcházeli rakovině

Ti, kterým je diagnostikována rakovina, se cítí smutně a zmateně. Mnozí přitom dodržují zdravý životní styl. Proto nechápou, proč se to stalo zrovna jim. Pojďme se na tuto otázku podívat z hlediska funkční medicíny.

Přestože mnoho konvenčních medicínských postupů zabírá, funkční medicína se snaží jít více do hloubky, hledá základní příčinu a pak individualizuje léčbu, zaměřuje se na pacienta namísto onemocnění.

V první řadě si pamatujte, že vyšetření u lékaře nejsou prevencí, jsou pouze užitečným nástrojem, který pomůže rakovinu odhalit co nejdříve a zachránit mnoho životů. Nejdůležitější však je najít faktory, které pomohou zabránit samotnému vzniku této obávané nemoci.

Tak jak se tedy bránit? Změnou životního stylu. Americký institut pro výzkum rakoviny zjistil, že většina Američanů vede život, který je před touto nemocí opravdu nechrání. Co tedy dělat?

Co se prevence rakoviny týká, jedním z nejdůležitějších ponaučení je fakt, že každý člověk to má jinak: mohou zde být různé příčiny, prostředí a genetika. Až když uvidíte tuto biochemickou individuálnost, můžete přijmout určité změny životního stylu, jež sníží riziko. Funkční medicína vám nabízí několik jednoduchých, ale silných způsobů, jak to udělat.

Živé a výživné potraviny

Vybírejte si potraviny bohaté na živiny. Poznáte je podle toho, že je vaše babička pravděpodobně pěstovala na zahradě. Naopak by nikdy nevěřila moderně zpracovaným a baleným potravinám. Ke každému jídlu přidejte dostatek barevných rostlinných potravin, bílkovin a zdravých tuků. Výzkumníci našli synergický vztah mezi inzulínovou rezistencí a související obezitou, diabetem 2. typu a rakovinou. Cukr je obsažen v mnoha jídlech, omezte tedy jejich konzumaci na minimum a také snižte příjem jídel, v nichž je mouka a zpracovaná zrna.

Podpora přirozeného detoxikačního procesu těla

Mezi další efektivní strategie patří konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, které pomáhají vašemu tělu pravidelně odstraňovat odpady a také podporovat pocení díky cvičení nebo sauně. Vaše buňky neustále detoxikují a vy jejich snahu můžete podpořit také konzumací křupavé zeleniny, například zeleného hrášku, brokolice nebo květáku.

Minimalizace toxinů z prostředí

Mnoho výzkumných studií spojuje expozici bisfenolu A (BPA) s rakovinou prsu, prostaty a vaječníků. BPA se stále nachází v určitých konzervách a plastových nádobách a je jedním z toxinů, jimž jsme pravidelně vystaveni, což může předznamenávat hormonální i metabolickou katastrofu. Ostatní nebezpečné látky zahrnují pesticidy, parabeny a těžké kovy, jako je rtuť a olovo. Bohužel se nemůžeme vyhnout všem toxinům, ale můžeme snížit jejich expozici. Navštivte odborné pracoviště pro životní prostředí, abyste se o této problematice dozvěděli více, a požádejte svého funkčního lékaře, aby zkontrolovat, zda toxiny nepotlačují vašim imunitní funkci.

Myslete na svá střeva

Naše střeva hrají hlavní roli v celkovém stavu našeho organismu a pro jejich optimalizaci můžete použít několik strategií. Antibiotika berte pouze v případě nejnutnější potřeby. S nimi berte také doplňující probiotické doplňky profesionální kvality a zvyšte příjem potravin, které podporují zdravou střevní mikroflóru, jako je například zelí. Nezapomínejte ani na potraviny bohaté na probatika, jako je pampeliška nebo surový jeruzalémský artyčok. Dále přijímejte dostatečné množství vlákniny. Mezi potraviny bohaté na vlákninu patří například luštěniny, zelenina, ořechy a semena.

Pozor na stres

Studie ukazují, že chronický stres může ovlivnit četné nemoci, včetně kardiovaskulárních, imunitních a duševních poruch, ale také rakovinu. V současnosti jsme neustále ve stresu, ale máme také k dispozici techniky, které mohou snížit jeho dopad, například meditaci či jógu. Najděte si ty, které pro vás budou účinné, a pravidelně je provádějte.

Cvičte

Podle Rady pro fitness, sport a výživu provádí denně fyzickou aktivitu 30 minut méně než 5 % Američanů. To je špatné, protože pouhých 45 minut pětkrát týdně může zlepšit rezistenci na inzulín, pomůže vám zhubnout a snížit riziko rakoviny. Dokonce i energická chůze vám může pomoci, ale jestliže můžete dělat něco náročnějšího, neváhejte. Vědci zjistili, že intenzivní trénink trvá méně času, ale může být vůbec nejefektivnějším způsobem, jak si zlepšit zdraví a předcházet rakovině.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button