Zdraví

Lišejník islandský: Přírodní protizánětlivé antibiotikum

První pomoc při počátečních bolestech v krku? Vyzkoušejte užívat lišejník islandský, který si se vznikajícím zánětem hraje poradí. Bývá označován jako přírodní antibiotikum či dokonce přírodní penicilin. Jaké další účinky vám přináší lišejník islandský? 

Co je to lišejník?

Podivně vyhlížející lišejník je keřovitá rostlina dorůstající velikosti maximálně do 10 cm. Je opravdu zvláštní a její větývky jsou stočené do malých trubiček, nechybí pro nás důležitá lupenitá, vidličnatě větvená stélka. Jeho barva je olivově zelená až nahnědlá, někdy s bílými skvrnami. S lišejníkem islandským se můžete setkat v Evropě, v Asii i Americe. Někdy ho můžete zahlédnout u nás na vlhkých lesnatých kopcích ukryté někde mezi mechem a trávou. Z lišejníku se užívá jako léčivá látka stélka, ze které se získávají slizy, jež mají na váš organismus příznivé účinky. Zvláště chrání sliznice hltanu a trávicích orgánů.

Protizánětlivý lišejník

Islandský lišejník má silné protizánětlivé účinky díky kyselinám, které obsahuje. Tyto kyseliny jsou účinné proti mnoha choroboplodným bakteriím a virům. Proto je skvělým pomocníkem při zánětech v ústech, hltanu a trávicí soustavě. Užívat lišejník můžete při problémech se žaludečními vředy, při průjmu, zánětu žaludku či při střevních katarech. Kromě toho, že lišejník léčí a brání vzniku zánětů, podporuje chuť k jídlu. Důvodem je obsah hořkých látek, které povzbuzují chuť k jídlu a pomáhají při nechutenství. Lišejník je skvělým lékem na žaludek a celou trávicí soustavu. Tím, že zlepšuje trávení, navíc pomáhá ke správné látkové výměně. Aby toho nebylo málo, zlepšuje lišejník vaši imunitu a jeho antibiotické účinky dokonce zpomalují množení viru HIV.

Pukléřka islandská

Další název, se kterým se ve spojitosti s lišejníkem můžete setkat. Lišejník se užívá většinou ve formě čaje, který pomáhá při problémech s trávicí soustavou, ale i při podráždění nosohltanu, sliznic dutiny ústní i jako účinná pomoc při dráždivém kašli. Užívat můžete také macerát, jenž má silně hořkou chuť a pomáhá při nechutenství, nadýmání a při potížích s trávením. Při zánětech v dutině ústní se doporučuje cucat také pastylky lišejníku, které vám pomohou i s léčbou zánětu hlasivek.

Sběr, účinné látky

Na sběr lišejníku, pokud ho u nás objevíte, můžete během celého roku, zvláště v období hojných dešťů. Z lišejníku sbírejte stélku, která obsahuje pro naše zdraví přínosné slizy, zvláště lichenin, pektin, isolichenan, ale i jod a lišejníkové kyseliny. Ty mají onen antibiotický účinek proti mnoha druhům bakterií, například kyselina protolichesterinová, která má protituberkulózní účinek a užívat by ji měli lidé, kteří jsou zasaženi plicní tuberkulózou. Další důležitou kyselinou je kyselina usninová, která má bakteriostatický účinek a lze ji užívat jen zevně jako antiseptikum, které pomáhá na špatně hojící se rány. Nezapomínejte, že lišejník působí protizánětlivě, žlučopudně a antibakteriálně. Zkuste tedy užívat lišejník při trávicích problémech či začínajícím zánětu v dutině ústní. Budete překvapeni rychlou pomocí, již vám lišejník nabízí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button