KrásaZdraví

Esenciální olej z pačuli – jaké jsou jeho zdravotní účinky?

I když si můžete myslet, že jste ještě nikdy neslyšeli o pačuli, určitě jste s ní přišli alespoň jednou do styku. Vonný extrakt se totiž často přidává do parfémů. Kromě toho má esenciální olej z pačuli mnoho zdravotních výhod. Pojďme se dnes podívat na to, co pačule je a jak působí na lidský organismus.

Co je pačule

Rostlina pačule pochází z tropických oblastí Asie. Domorodé kmeny na Filipínách ji ve velké míře používají k léčbě proti mnoha nemocem. Své zastoupení našla i v ajurvédě a tradiční čínské medicíně. Ta ji používá na nachlazení, bolest hlavy, proti horečkám, zvracení, průjmům, bolesti břicha a mnoho dalšího. V Indii jsou listy pačuli považovány za účinný repelent.

Pačule se dělí do více jak 40 druhů. Všechny typy jsou charakteristické těmito základními rysy – mají silně aromatické listy s dřevitou až kořeněnou vůní.

Zdravotní přínosy pačule

Boj se zánětem, bakteriemi a plísněmi

Jak jsme již výše psali, pačule je hojně využívána v tradiční čínské medicíně především při boji s infekcí a zánětem. Ve studii zjišťující její protizánětlivé účinky bylo opravdu potvrzeno, že obsahuje látky, které účinně potlačí zánětlivé problémy.

Boj proti akné a lupům

Díky antibakteriálním účinkům této rostliny dokáže esenciální olej z pačuli zamezit vzniku akné. Při aplikaci na pokožku hlavy zase eliminuje výskyt lupů.

Zmírňuje úzkost a depresi

Aromaterapie používá tento esenciální oleje k léčbě mnoha onemocnění, především ale proti úzkosti a depresi. Pačule má pozitivní vliv na psychickou nepohodu a působí na lidský organismus bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Bylo dokonce ověřeno, že pačule je dobrým pomocníkem proti stresu.

Eliminace zápachu z úst

Pro zamaskování zápachu z úst mnoho z nás používá mentolové žvýkačky, či bonbóny. Nastříkáte-li si však do úst tuto esenci, nejenže odstraníte nechtěný zápach z úst, docílíte ale také menšímu počtu bakterií, které olej zabije.

Posílení imunity

Často vás během roku postihne nachlazení a chřipka? Esenciální olej z pačuli by mohl být tím nejlepším pomocníkem. Bylo prokázáno, že látky obsažené v pačuli ničí virus chřipky a zároveň posilují imunitu, aby se dokázal bránit před návalem bakterií.

Čistí rány

Antiseptické látky z pačuli pomáhají léčit jakýkoliv typ poranění a popálenin. V Japonsku a Malajsii dokonce používají pačuli proti jedovatému hadímu uštknutí.

Kromě rychle zahojených ran můžete čekat i minimum jizev, jelikož pačule podpoří růst nových kožních buněk.

Esenciální olej z pačuli se dá aplikovat také proti hmyzu, nebo pro osvěžení bytu a domu.

Pačule je skvělou rostlinou, která má doslova zázračné účinky. Potvrzují to i léta praxe tradičních medicín z východní části světa.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button