Rady a tipy

Dechová cvičení, která zlepšují prokrvení, snižují stres a uvolňují vaše tělo

V dnešním článku nakoukneme na trochu jinou možnost, jak snížit stres, úzkost, navodit si příjemné uvolnění, zlepšení nálady a dokonce i spánku. Možností, o které mluvíme, je dechové cvičení, které zlepšuje také prokrvení těla. Zkuste s námi některá dechová cvičení a techniky, která mohou zlepšit celkovou kvalitu vašeho života.

Jaké jsou dechová cvičení a co to vůbec je?

Dechová cvičení a techniky, tento název může znít na poprvé trochu legračně, vždyť přece všichni moc dobře víme, jak dýchat. Pomocí specifických technik dýchání a ovládání dechu můžete svůj dech posílit, nasměrovat a ovládat jeho frekvenci, což může být pro váš organismus velmi přínosné, zvláště, když jste ve stresu a vaše tělo reaguje trochu odlišně. Za normálních okolností vdechujeme kyslík a vydechujeme oxid uhličitý plícemi s pomocí bránice, když jsme však ve stresu a cítíme úzkost nebo rozrušení, naše tělo dýchá jinak. Místo hlubokých nádechů jen mělce vdechujeme a naše bránice neodvádí žádnou práci, jen naše ramena se jemně zvedají. A nyní si představte, jak dýchají lidé, kteří jsou v neustálém stresu.

Učíme se dýchat

S pomocí dechových cvičení můžeme pracovat se svým tělem a se svou myslí. Pokud se naučíte správným dechovým technikám, naučíte se naprostému uvolnění a odpočinku. Váš nervový systém se zklidní, srdeční frekvence zpomalí a stres se zmírní. Dechová cvičení jsou také součástí jógy, což není náhoda. Odpoutejte se od úzkosti, zrychleného tepu a mělkého dýchání s pomocí dechových cvičení.

Typy dýchání

Ne všechna dechová cvičení jsou stejná. Skvělé však je, že všechna dechová cvičení kromě toho, že uvolňují, také posilují vaše plíce.

Dýchání s našpulenými rty

Tento způsob dýchání je velmi jednoduchý a snadný, za to efektivní. Nadechněte se nosem a vydechněte ze sebe co nejvíce vzduchu ústy, u toho našpulte rty a uvolněte je. Výdech by měl být pomalý až do úplného vyprázdnění, ramena uvolněná. Při dechových cvičeních je vhodné stát nebo sedět v tureckém sedu, abyste si nemačkali bránici a plíce.

Trénujeme bránici

Dýchání s pomocí bránice, někdy také břišní dýchání, je klasickým dechovým cvičením. Důležité je, abyste dýchali nosem a soustředili se na vaše břicho, část pod žebry. Probíhá nádech nosem, klidně si dejte ruku na bránici, která by se měla plnit vzduchem a lehce se nadzvednout, jako kdybyste dýchali do žaludku a celého břicha. Vteřinu se vzduchem v břiše vydržte a poté jemně vyfukujte pusou. Takto cvičení opakujte.

Jóga dýchání

Jogíni vědí, jak důležité je dýchání pro naše tělo. Zvláštním druhem dýchání je tzv. nosní dýchání, které pomůže zvláště při silném stresu, aby se vaše mysl vyčistila. Položte palec pravé ruky přes pravou nosní dírku a nadýchněte se jen levou nosní dírkou. Pak položte prsteník nebo ukazováček na levou nosní dírku a vydechněte pravou nosní dírkou. Zní to trochu legračně, ale jakmile přijdete tomuto cvičení na kloub, sami ucítíte změnu.

Druhým typem je tzv. lví dech, který vás zbaví špatné energie. Zhluboka se nadechněte nosem a když je čas vydechnout, zakloňte hlavu dozadu, zavřete oči, vyplázněte jazyk a nechte vzduch vyjí ven ústy stejně jako to dělá lev, aniž by si bral nějaké servítky.

Na závěr

Dechová cvičení vám pomáhají efektivněji dýchat, nadechovat se a vydechovat. Tím, že se naučíte ovládat svůj dech, podpoříte také schopnost ovládat své emoce. Skvělé je, že můžete dechová cvičení provádět kdekoliv a kdykoliv, navíc zadarmo. Dechové techniky vás zbavují stresu, poruch spánku a úzkosti.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button