PrevencePřírodní léčbaRady a tipy

Palo Santo: Posvátné dřevo, ze kterého se získává jedinečný léčivý olej

Palo Santo, tedy „Svaté dřevo“, tak je označováno dřevo ze stromu pocházejícího ze střední Ameriky. Z tohoto stromu se k léčebným účelům využívá samotné dřevo a oleje, které jsou ze dřeva získávány. Slyšeli jste již někdy o tomto zázračném dřevě?

Palo Santo

Palo Santo pochází ze stromu Bursera graveolens, který je svým původem ze střední Ameriky. Znát tento strom můžete pod českým označením březule. Jedná se přitom o označení rodu tropických a subtropických stromů či keřů, které mají typické terpenoidní výměšky z kůry a listů. Tento rod zahrnuje asi 100 druhů stromů. Ve své kůře, dřevu a listech mají tyto stromy kanálky s pryskyřicemi či balzámem, které se u nich vyvinuly jako ochrana před hmyzem.

Esenciální olej

Z tohoto dřeva je získává parní destilací esenciální olej, který je využíván při alternativní léčbě a má mnoho zajímavých účinků na lidský organismus. Staří Inkové používali kouř, který vychází ze zapáleného dřeva, k očistě ducha a jako ochranu před negativními vlivy. Byl typickou součástí pravidelných rituálů, které je měli chránit před negativní energií. Právě zapálené dřevo se často používá i dnes jako vykuřovadlo, které čistí domácnost od negativních vlivů a přináší očistu a nový start.

Zdravotní přínosy

Zdravotní přínosy jsou dány především obsahem limonenu, který nejčastěji obsahují citrusové plody a v olejích ze dřeva je spíše neobvyklou součástí. Tento druh dřeva obsahuje také alfa terpineol a karvon. Všechny zmíněné sloučeniny přitom mají příznivé antioxidační, protizánětlivé, relaxační a mírně sedativní účinky. Na základě všech těchto výhod se stal olej ze svatého dřeva frekventovaně užívaný a oblíbený, a to nejen ve své domovině. Vy jej dnes můžete koupit v prodejnách se zdravými výrobky či na internetu.

Imunitní systém

Esenciální olej je skvělým zdrojem antioxidantů a fytochemikálií, které nazýváme jako terpeny. Je tedy skvělým ochráncem před poškození volnými radikály a je prevencí mnoha dalších onemocnění. Stimuluje také imunitní systém, detoxikuje a posiluje organismus. Používat jej můžete prostřednictvím difuzéru, aroma lampy či jej smíchat s vodou a používat s pomocí rozprašovače. Reguluje také zánětlivé reakce, které mohou být vyvolány nezdravou stravou, stresem či znečištěným ovzduším.

Čisté prostředí

Díky tomu bude vzduch v prostředí, ve kterém se nacházíte vyčištěn. Právě díky obsahu limonenu bude ovzduší ve vašem domově čisté, navíc vše bude velmi příjemně vonět.

Zbaví vás stresu

Použití esenciálního oleje z posvátného dřeva má i pozitivní účinky na vaši hladinu stresu. Vyzkoušejte tyto účinky na vlastní kůži a pocítíte uvolnění a příjemné pocity. Tento esenciální olej totiž funguje jako přírodní pomocník ve chvílích, kdy vás trápí stres, úzkost, nespavost či pocity paniky. S tímto esenciálním olejem přichází příjemné uvolnění a klid.

Na bolest hlavy

Palo Santo má mírné sedativní účinky, a proto jej oceníte i ve chvílích, kdy nemůžete usnout, popřípadě vás nepříjemně bolí hlava, což může být spojeno i se stresem či migrénou. Palo Santo snižuje riziko vzniku zánětu a podporuje zdravé prokrvení, což může mít vliv i na bolest hlavy. Esenciální olej tedy přináší úlevu, stačí jej přidat do difuzéru či aromalampy.

Bolest kloubů a svalů

Je také přírodním pomocníkem, který snižuje bolestivost svalů a kloubů, a to v případě artritidy, zranění či v případě, že se jedná o chronickou bolest. Stačí aplikovat pár kapek oleje přímo na bolestivé místo a olej vmasírovat. Přidat můžete tento olej také do vaší lázně pro uvolnění svalů a bolavých kloubů.

Proti hmyzu

Tento typ olej oceníte také jako ochránce proti hmyzu, zvláště proti otravným komárům. Jedná se totiž o přírodního odpuzovače hmyzu. Zapalte si například aroma lampu venku při grilování nebo olej zkombinujte s jiným typem oleje, který můžete aplikovat přímo na pokožku.

Čištění domácnosti

Olej z Palo Santo je i skvělým prostředkem na čištění. Má totiž silné antibakteriální vlastnosti a lze jej použít jako přírodní čistící prostředek pro domácnost. Redukuje pachy, mikroby a viry ve vaší domácnosti. Použít jej můžete při vytírání podlah, úklidu koupelny či kuchyně.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button