Přírodní léčbaRady a tipyTOP 10Zdraví

9 bylinek, které vás v horkých letních dnech zaručeně zchladí

Někteří z nás se již nemohou dočkat horkých letních měsíců, kdy slunce dává život přírodě, a možná i některým lidem. O tom, jak slunce dodává energii toho již bylo napsáno mnoho, ovšem je také mnoho takových, kterým vedra dobře nedělají. I když je nejideálnější skočit do studené vody a zchladit se, ne vždy je taková možnost po ruce. Zchladit přehřátý organismus zvládnou i některé běžné bylinky.

Bylinky, které vás ochladí

O některých bylinkách je známo, že dokáží zahřát tělo, jiné jsou neutrální, a také existují bylinky chladivé. Chladivé vlastnosti bylinek jsou různé, proto je třeba vyzkoušet, která vyhovuje právě vám. Chladivé bylinky se dělí do dvou kategorií: chladiva a diaforetika.

Chladiva fungují tak, že snižují teplotu vašeho těla a ochlazují jeho tkáně. Nejznámější bylinky chladiva jsou:

 • citronová tráva
 • chryzantéma
 • citronový extrakt
 • levandule
 • máta peprná
 • máta citronová
 • heřmánek

Diaforetika podporují pocení:

 • máta peprná
 • citronový extrakt
 • květ černého bezu
 • heřmánek

Možná se zdá nelogické užívat bylinu, která podporuje pocení, ale mnoho kultur v horkém podnebí po celém světě používá chilli produkty k pocení, protože pocení je v podstatě verzí klimatizace vašeho těla. Ale nebojte se, že by vás po požití bylinek polil pot, jejich účinek je o poznání jemnější.

mata-citron-voda

Bylinky ochladí tělo lépe než zmrzlina

Je velký rozdíl mezi něčím, co je příjemné na dotek nebo chuťové buňky, a něčím, co skutečně ochlazuje vaše tělo.

Většina z nás je klamána všemi způsoby, jakými se snažíme dosáhnout chlazení. Snažíme se dosáhnout chlazení chladnou teplotou, která zůstává chladná jen chvíli. Jakmile interaguje s tělesnou teplotou a působí na ni trávicí ústrojí, chladící teplota zmizí.

A i když pocit studených jídel, jako je zmrzlina, může poskytnout dočasnou psychickou úlevu, ve skutečnosti to nijak nesníží celkovou tělesnou teplotu.

Účinek chladící teploty zůstává pouze tehdy, když je v ústech. Tělo nedostává žádné chlazení, ale stále po něm touží. Takže bez ohledu na to, kolik zmrzliny sníte, v těle nepocítíte chladivý efekt.

Na druhou stranu chladivé bylinky působí na tkáně vašeho těla, nejen na vaše chuťové buňky.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button