JídloKrásaRady a tipy

Bramborové slupky nikdy nevyhazujte: Jsou zdravější než celé brambory!

Jsme zvyklí brambory loupat a slupky vyhazovat do koše s dalšími odpadky. Víte ale, že se jedná o častý omyl? Slupky z brambor jsou zdraví prospěšnější než oloupané brambory a dokonce zdravější než některé druhy zeleniny. Pravděpodobně se vám to zdá šílené, ale my vás dnes seznámíme s výhodami, které plynou z užívání bramborových slupek.

Pomáhají vám v boji s nadváhou

Ano i bramborové slupky můžete konzumovat. Obsahují totiž méně tuku, cholesterolu a sodíku, než celá brambora a dá se z nich vytvořit chutné jídlo. Naučte se tedy konzumovat brambory celé, aniž byste je loupali nebo slupky upečte v troubě a vytvořte si domácí chipsy. Brambory vás plně nasytí a vy zapomenete na pocit hladu.

Podporují imunitní systém

Bramborové slupky jsou velmi bohaté na vitamín C a komplex vitamínů B, navíc obsahují i vápník. Všechny tyto látky jsou pro váš organismus nepostradatelné a dodávají vám energii, chrání imunitní systém a dokonce hrají velkou roli v prevenci rakoviny.

Prevence proti rakovině

Jak jsme již zmínili bramborové slupky mohou sloužit jako prevence proti rakovině. Kromě toho, že obsahují velké množství kyseliny chlorogenové, která eliminuje nádory a rakovinné buňky, chrání tělo před tvorbou nádorů.

Udržují hladinu cukru v krvi

Brambory obsahují vysoký obsah vlákniny, prospívají tedy vašemu trávicímu traktu, kromě toho zvyšují množství glukózy v těle. Nejvhodnější jsou brambory pro osoby trpící cukrovkou, jelikož se rychle štěpí a jsou zdrojem sacharidů.

Snižují hladinu cholesterolu v krvi

Vysoké množství vlákniny v bramborách, a především v jejich slupkách, příznivě působí na hladinu cholesterolu v krvi. Proto jestli máte problémy s cholesterolem, nebojte se neloupané brambory zařadit i do svého jídelníčku.

Snižují riziko srdečních chorob

Bramborové slupky obsahují dostatečné množství minerálních látek, především draslíku, který snižuje nebezpečí srdečních chorob a mrtvice. Draslík podporuje činnost srdce a udržuje zdravý oběhový systém.

Krásná s bramborovými slupkami

heart-1066536_960_720Bramborové slupky nejenže příznivě působí na vnitřní orgány, ale dokonce podporují i vaši vnější krásu. Mohou být dokonalým přírodním barvivem. Znáte určitě trik na velikonoce, když obarvujete vajíčka a používáte k tomu slupky z brambor. Takto si snadno můžete obarvit i svoje šedivé prameny naprosto přírodní cestou. Podporují dokonce i pokožku hlavy, vlasy jednoduše obarví a především jim neubírají na přírodním vzhledu. A jak na to? Povařte bramborové slupky přibližně 30 minut a tímto vývarem si opláchněte umyté vlasy. Po několika přelivech začnou šedivé vlasy přirozeně tmavnout bez použití umělých barev.

Zesvětlují tmavé skvrny

Bramborová kůra obsahuje antibakteriální a fenolové látky, které příznivě působí na tmavé skvrny na pokožce. Stačí, když budete slupkou přetírat tmavé skvrny na pokožce či nevydařené opálení. Skvrny by měly postupně mizet.

Proti popálení kůže

Snadné a rychlé řešení k léčbě poleptání a popálení kůže, takové tvoří bramborové slupky, které máme vždy doma. Jsou účinnějším zábalem než obvazy a mají antibakteriální účinky. Rychle vám pomůžou k zahojení poškozené kůže.

Křupavé chipsy z bramborových slupek

Slupka z jedné brambory obsahuje polovinu denní doporučené dávky vlákniny, draslíku, železa, fosforu, vitaminu C a zinku. Proto byste měli vždy konzumovat brambory i se slupkou, která je vašemu tělu natolik prospěšná. A pokud slupky přece jen oloupáte, využijte je a vytvořte si domácí chipsy. Stačí slupky řádně omýt a následně je upéct v troubě spolu s kořením a olivovým olejem nebo je usmažit na pánvičce na oleji. Dopřejte si i vy každodenní zdravé mlsání a zbytečně nevyhazujte cenné bramborové slupky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button