Rady a tipyZdraví

Způsobuje praskání kloubů artritidu?

Přemýšleli jste někdy, jestli praskání kloubů je skutečně příčinou něčeho vážného, jako je artritida, neno jsou to jen „povídačky“.

Milujete zvuk praskání kloubů? Od neklidu k čistému potěšení je na tomto zvyku něco, co se zdá být podmanivé. Ale přemýšleli jste někdy o vedlejších účincích praskání kloubů? Vaše matka nebo babička vám musela zabránit v praskání kloubů a říkala vám, že to může způsobit, že vaše prsty tloustnou nebo vaše kosti mohou být slabé. Jak je to doopravdy?

Způsobuje praskání kloubů artritidu?

Artritida je zastřešující termín, který se vztahuje na různé typy stavů postihujících klouby a okolní tkáně. Doslova znamená zánět kloubů a je obvykle charakterizován zánětem, ztuhlostí kloubů a sníženým rozsahem pohybu v postižených kloubech. Zatímco postihuje lidi všech věkových kategorií, je častější u starších osob. Některé z nejčastějších typů artritidy patří osteoartróza, revmatoidní artritida a psoriatická artritida.

Existují nějaké vedlejší účinky praskání kloubů

Podle ortopedických údajů nejsou známy žádné škodlivé účinky praskání kloubů nebo artritidy nebo jinak. Zatímco zvuk může vypadat, že skutečně praskáte klouby, není to tak. Neexistuje žádný vědecký výzkum ani žádný konkrétní důkaz, který by dokazoval opak. Takže, co přesně se stane, když si zlomíte klouby? Jednoduše řečeno, v prstech jsou klouby a obsahují synoviální tekutinu, která pomáhá mazat tyto klouby. Bubliny se přirozeně tvoří v kloubech a když natáhnete nebo prasknete prsty, bubliny uvolňují plyn v důsledku podtlaku, který se vytvoří.

Jinými slovy: Pohybem kloubů, aby se prodloužily, může akt praskání kloubů dočasně rozšířit kloubní prostor a vytvořit vakuový efekt. Výsledkem je tvorba plynových bublin, které zase poskytují praskavý zvuk.

Praskání kloubů ve skutečnosti nevede k artritidě, je důležité si uvědomit, že nadměrné nebo těžké praskání kloubů může způsobit vážné poškození. Může poškodit vaše vazy nebo klouby, zvláště pokud se provádí opakovaně a silně po delší dobu.

Zdroj onrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button