Dům a zahradaPrevenceRady a tipy

Čistíme obklady a dlažbu bez chemikálií

Nic nedává koupelně a kuchyni tak špatný vzhled jako špinavé a zašlé dlaždice či spáry, které mají navíc tendenci skrývat plísně, což představuje velké zdravotní riziko.

Prevence proti růstu plísní

Kuchyně a koupelny jsou vlhké místnosti plné páry, jež poskytuje houbám a plísním ideální prostředí pro jejich růst. Snížení hladiny vlhkosti a páry snižuje i riziko vzniku plísní a růstu hub. Jedním z nejčastěji používaných prostředků jsou přípravky s chlorem, který není úplně vhodný pro naše dýchací cesty. Některá bělidla však nemusí být účinná, plíseň sice zmizí, ale jen naoko, neboť ji bělidlo, vybělí, ale nemusí úplně zničit.

Přírodní produkty

Soda

Je vhodná pro pravidelné čištění vodních skvrn, je lehce abrazivní. Připravíme pastu z jedlé sody a vody, kterou následně čistíme obklady, dlažbu i spáry. Poté důkladně opláchneme teplou vodou a vysušíme.

Ocet

Je jedním z univerzálních a zároveň efektivních přírodních prostředků používaných pro čištění. Jeho kyselý charakter vytváří prostředí nevhodné pro růst plísní a bakterií. Vytvoříme si roztok – stejný díl octa a vody a pomocí rozprašovače nastříkáme na dlaždice, necháme několik minut působit, poté vydrhneme pomocí kartáčku nebo houby.

Sůl

Sůl ničí jednobuněčné organismy, neboť je dehydratuje. Můžete použít jakýkoli druh, vhodná je i Epsomská sůl.

Citronová šťáva

Jedná se o účinný odstraňovač skvrn. Stejně jako ocet kyselé prostředí vytváří nevhodné podmínky pro růst bakterií. Chcete – li účinky zvýšit, kombinujte s jedlou sodou.

Borax

Funguje na stejném principu jako jedlá soda. Je vysoce alkalický a tudíž efektivní při čištění a dezinfekci.

Parní čištění

Tento způsob je velice účinný při odstraňování nečistot, zbytků mýdla, bakterií a plísní. Parní čističe spoléhají na vysoké teploty a tlak, které za ně odvedou všechnu práci. Tyto přístroje nevyžadují žádné chemické přípravky. Pozor není vhodné pro silikonové spoje nebo smaltové povrchy.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button