Rady a tipy

Jaké bylinky si již můžete pěstovat doma za oknem?

Jaro už je skoro tu a přichází čas výsevu. Že nemáte zahradu? Žádný problém. Léčivé bylinky si můžete pěstovat i doma za oknem. Oceníte je nejen při přípravě různých pokrmů, ale také jako léčivé pomocníky v domácnosti. Jaké bylinky si můžete pěstovat doma za oknem? A jaké léčivé účinky vám přináší?

Začínáme s výsevem

V březnu už je nejvyšší čas začít s výsevem bylinek. Předpěstovávat bylinky můžete již od února, ať už se jedná o jednoleté byliny či trvalky. Čím dříve je zasadíte, tím dříve budete moci sklízet. Doma, na parapetu či balkoně můžete pěstovat například majoránku, bazalku, koriandr, meduňku, saturejku zahradní, řeřichu či tymián.

Co bylinkám dopřát?

Při pěstování bylinek myslete především na to, aby měly dostatek světla. Bylinky můžete pěstovat na okně, které leží na jižní či východní straně. Aby vám bylinky vyklíčily potřebuje většina z nich teplotu nad 20 °C. Pozor však na studené parapety, tam se bude semínkům klíčit špatně. Při výsevu bylinek používáme výsevní substrát, popřípadě ho ještě smíchat s pískem (4 díly substrátu, 1 díl písku). Důležité je, aby během klíčení semínek zůstával substrát stále vlhký. Opatrně jej zalévejte či intenzivně roste. Pokud substrát zaschne, zaschnou v půdě i semínka a už nevyrostou. A jak hluboko byste je měli sázet? Většinou platí, že se semínko sází do dvakrát větší hloubky než je jeho samotná velikost. Malá semínka sázejte tedy pod slabou vrstvičku půdy.

Jaké bylinky můžete doma pěstovat?

Bazalka pravá

Existuje mnoho druhů bazalek, které si doma můžete pěstovat. Toužíte-li však po klasické intenzivní bazalkové vůni a chuti, zasaďte si bazalku pravou. Oceníte ji při přípravě italské kuchyně, salátů či jako osvěžení do nudných jídel. Bazalka podporuje trávení a má blahodárný vliv na nervový systém, působí proti stresu a má dokonce dezinfekční účinky. Bazalka miluje slunce a dostatek zálivky.

Majoránka zahradní

Klasika, kterou potřebujete především při přípravě českých pokrmů. Můžete si ji vypěstovat do zásoby, nasušit a používat během zimy. Majoránka si totiž uchovává své intenzivní aroma i po nasušení. Oceníte ji i během onemocnění dýchacích cest, pomáhá rozpouštět a vykašlávat hleny. Během nachlazení si čaj z majoránku určitě dopřejte. Pomůže i při migréně. Majoránku můžete pěstovat doma ve větším truhlíku.

Saturejka zahradní

Že jste o saturejce ještě neslyšeli? Tato bylinka je součástí provensálského koření. Oceníte ji při přípravě zeleniny, masa i ryb. Saturejka pomůže při nadýmání, podporuje trávení a vaše střeva chrání před parazity. Stačí si vždy utrhnout několik lístečků saturejky a přidat do vašich pokrmů.

Koriandr setý

Chuť koriandru oceníte při přípravě asijských pokrmů, ale i do salátů. Koriandr má výraznou chuť i i vůni, která ne každému vyhovuje. Tuto bylinku můžete pěstovat doma za oknem. Koriandru nevadí husté setí. A jak působí na váš organismus? Bude se hodit osobám, které trpí nechutí k jídlu, podporuje také činnost jater a skrývá dezinfekční účinky, které chrání trávicí soustavu. Dokonce vaše tělo zbavuje těžkých kovů. Z koriandru se užívají nejen listy, ale také semínka, která mají nasládlou chuť a dodávají výrazné okořenění.

Řeřicha setá

Kdo si v životě nevypěstoval řeřichu doma na vatě, jako by nebyl. Řeřicha rychle roste a klíčí. Pěstovat ji můžete za oknem celoročně a dopřát si ji jen tak na chleba s máslem či přidat do salátů. Řeřicha má na váš organismus zajímavé účinky. Je označována jako přírodní antibiotikum a pomáhá léčit záněty močového měchýře, podporuje trávení tučných jídel a má pozitivní vliv na činnost jater.

Pěstovat doma můžete i další bylinky, jako je například meduňka lékařská, rozmarýn či saturejka horská. Tyto bylinky si můžete vypěstovat ze semínek, koupit v obchodě a dál se o ni starat či vyrýt od známého zahrádkáře část rostliny ze záhonku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button