JídloRady a tipy

Snídaně je důležitá aneb naučte se s námi připravovat rychlé a zdravé snídaně

Snídáte? Vymlouváte se na to, že nestíháte snídat a že na snídani prostě nemáte čas? Nadarmo se neříká, že je snídaně skoro nejdůležitějším jídlem celého dne. Důvodů je opravdu mnoho a všichni lidé, kteří nesnídají, vymlouvají se na čas či stres, by se měli zamyslet, jestli jim je přednější zdraví nebo deset minut déle v posteli.

Proč je tak důležité snídat?

Snídaně je první jídlo, první zdroj energie, které vaše tělo dostane přibližně po 8 hodinách spánku. Jen si to představte, vaše tělo 8 hodin nejí a to má začít ráno ihned fungovat.

  • Snídaně je důležitým zdrojem energie. Doplní zásoby glukózy.
  • Lidé, kteří zdravě a pravidelně snídají, za den zkonzumují více vitamínů a minerálů a naopak méně tuků a tedy i cholesterolu.
  • Pokud snídáte, vaše koncentrace se zlepšuje a jste produktivnější již od rána.
  • Snídaně vám pomáhá také ve ztrátě přebytečných kil. Vydatná a zdravá snídaně doplní kalorie a vy už nebudete mít chuť cpát se tolik přes celý den.
  • Snídaně zlepšuje náladu a dlouhodobě pozitivně působí na zdraví. Je jakousi prevencí.
  • Zvyšuje se aktivita mozku. Především děti potřebují zdravou snídani pro koncentraci ve škole a lepší výsledky.

Jak by měla vypadat zdravá snídaně?Captivo Picture 1376

Důležité je, aby byla vaše snídaně nejen poměrně vydatná, ale také výživově vyvážená a zdravá. Šest vajíček s rohlíkem a máslem nebo tři koblihy vám energii spíše uberou, než dodají, protože tělo musí spotřebovat velké množství energie na zpracování takové snídaně. Ideální snídaní je kombinace celozrnného pečiva, sýru a dávky zeleniny. Zdravá snídaně by měla obsahovat bílkoviny, vlákninu, sacharidy a také trochu tuku. Skvělou volbou jsou také vločky, ovoce, jogurt, semínka či ořechy. Zapomeňte na sladkosti, sušenky, uzeniny či bílé pečivo.

Tipy na zdravé a rychlé snídaně

Abyste se už nemohli vymlouvat na čas, přinášíme vám tipy na rychlé a především zdravé snídaně, které si připravíte rychle ráno nebo již večer.

Granola s jogurtem

Dobrou volbou je granola s mlékem či bílým jogurtem. Granolu i bílý jogurt dnes již seženete v bio kvalitě v každé zdravé výživě. Granolu si však můžete připravit také doma a vyhnout se rafinovanému cukru a nezdravým tukům z průmyslově vyráběných granol. Recept na domácí granolu najdete také na tomto webu.

Smoothiepexels-photo-115883

Skvělou volbou, kterou máte za deset minut připravenou, navíc si ji můžete nalít do sklenice a vzít sebou, je smoothie. Smoothie si můžete připravit ze všeho, co máte rádi. Ať už jsou to banány, rostlinná mléka, ovoce, zelenina, ořechy či semínka. V zimě jsou výborná hutná smoothie s rostlinnými mléky, skořicí a ořechy. Stačí rozmixovat a vypít.

Smoothie bowl

V překladu smoothie miska je hustší variantou smoothie. Připravuje se mixováním ovoce a zeleniny, podobně jako smoothie. Smoothie v misce by však mělo být hustší, abyste ho mohli jíst lžící. Hustší konzistence dosáhnete buď tím, že použijete rostlinná mléka či plody, které jsou mražené, takové smoothie je však vhodnější v létě. V chladnějším počasí si dopřejte smoothie misku z rostlinného mléka, třeba mandlového, arašídového másla, banánu, kakaa a ořechů. To je dokonalá podzimní varianta. Smoothie bowl se dozdobuje podle fantazie ořechy, sušenými plody, semeny a vypadá nádherně.

Chia pudink

Pro všechny, kteří ráno spěchají, připravte si večer do sklenice chia pudink. Stačí chia semínka zalít rostlinným mlékem, osladit medem. Zamíchat do mléka s chia semínky můžete také nastrouhaný kokos či semínka goji. Směs vlijte do sklenice. Vložte do lednice a ráno na vás bude čekat hotový extra zdravý a vydatný pudink. Na něj si můžete ještě přidat trochu bílého jogurty, vločky, granolu, ovoce, rozmixovaný banán, semínka, atd. Záleží už jen na vaší chuti. Pokud sklenici zavřete víčkem, máte také zdravou přenosnou snídani.

Ovoce a tvarohpexels-photo-209460

Pro děti i pro vás je rychlou snídaní také tvaroh, který smícháte s trochou medu či přírodního sirupu. Nandáte do mističek, navrch položíte trochu granoly, čerstvého ovoce a zdravá snídaně je na světě. Připravit tuto snídani můžete také dětem do školy, stačí sklenice zavřít víčkem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button