Rady a tipy

Kabáty do skříní aneb jak se preventivně chránit před řáděním molů

S příchodem teplejších dnů se zbavujeme našich svršků a ukládáme je na pár měsíců zpět do skříně. Zde na ně kromě nebezpečné nudy čeká také hrozba v podobě molů. Jak na delší čas odložené oblečení chránit před útoky molích larev?

Kabáty do skříně!

Na jaře ukládáme huňaté kabáty a bundy do skříně, kde musí přečkat léto. Oblečení, které zůstává v jedné skříni uchováno po delší čas, se stává skvělou obživou pro molí larvy. Molům se totiž daří tam, kde je především tma, vlhko a špína. Abyste se vyhnuli útokům molů, ukládejte své oblečení do skříní, které jsou vždy čistě uklizené, vyvětrané a vyčištěné. Podobně myslete také na to, aby samotné oblečení bylo čisté a dobře vysušené. Jinak nahráváte molům.

Kdo se postará o díry na oblečení?

Pravdou je, že samotný mol šatní vaše oblečení nijak nepoškodí. Mol samotný nemá ani ústní ústrojí. Vaše oblečení požírají molí larvy, které milují vlákna s obsahem keratinu. Jelikož se však moli obávají světla, schovávají se v záhybech tkanin. Nejvíce se jim daří na místech, kde je vlhké a teplé klima, naopak nesnáší velký chlad. Mol navíc potřebuje k rozmnožování klid a vajíčka následně snáší jen tam, kde ho nikdo nevyruší. Následná přeměna z vajíčka až v dospělého motýlka může trvat měsíc až rok, záleží, jaké jsou jeho životní podmínky. Má-li přichystány pro něj příznivé podmínky, dokážou vaším šatníkem projít až 4 generace tohoto hmyzu.

Prevence na prvním místě!

Dříve než oblečení do skříně umístíte, řádně jej vyčistěte a vysušte. To platí i o skříni, která by měla být čistá a suchá. Vyhněte se také vnitřnímu tapetování skříni, moli milují záhyby tapet. Pravidelným provětráváním skříní můžete usídlení molů také zabránit.

Pomohou bylinky a mýdlo

Preventivně můžete do skříní s oblečením umístit plátěné sáčky, které naplníte dobře usušenými bylinkami. Moly odpuzuje například rozmarýn, vratič, sušená pomerančová kůra, levandule, pelyněk, ořechové listy či mařinka vonná. Vytvořit můžete také mix těchto bylin. Máte-li doma zbytky mýdla, zavěste ho v síťce na ramínka, také před moli ochrání. V horších případech, kdy už jsou moli ve skříni zabydleni, pomohou pasti na motýlí samce, které jsou napuštěné feromonovými látkami. Výrobky, které seženete v obchodech obsahují většinou fytoncidy, což jsou látky na bázi silic a éterických olejů.

Rozmarýna a cedrové dřevo

Látky podobné fytoncidům však vylučuje například jehličí a listy dřevin. Použít do vašeho šatníku můžete ideálně listy z ořešáku, střemchy obecné či jehličí zeravu. Vložit do skříně můžete i rozbalenou kostku jádrového mýdla, která moly zaručeně odpudí. Mezi tradiční způsoby, jak vypudit moly, je využití sáčků naplněných květy levandule či rozmarýnem. Ty si můžete vyrobit také doma z nasušených bylin, které umístíte do sáčků z řídké látky. Stačí je následně umístit do skříně i zásuvek s oblečením. Sáčků dejte do skříně pro jistotu několik. Dalším ochráncem proti molům je cedrové dřevo, které lze zakoupit v různým tvarech, kuliček, květin, listů, špalíčků. Stačí kousky dřeva umístit do zásuvek, skříní s oblečením a po čase povrch dřeva upravit za pomoci skelného papíru. Tímto se vůně dřeva obnoví a lépe ochrání oblečení před moly. Nezapomeňte tedy skříně s uloženým oblečením pravidelně provětrávat a provést preventivní opatření, která vaše oblečení ochrání před prokousanými dírami a vás před povinností nakupovat nové oblečení.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button