Dům a zahrada

Tamaryšek: keř s růžovými „pomněnkami“ tančící v rytmu větru

I když tamaryšek není úplně známý v podvědomí zahrádkářů, na hudebním poli se o něm zpívá „o sto šest“. Je spjat s tématikou lásky a naděje – není se čemu divit.

Jeho světle růžové květy připomínající pomněnky, jsou tak romantické, že tomu ani nemůže být jinak…

Kdy roste? Jedná se o jarní i letní kvetoucí keř zároveň. Jeho ideální stanovisko je v přímořských zahradách díky tomu, že perfektně odolává větru a solím. Miluje telé podnebí a dorůstá klidně do výšky až 5 metrů. Kvete od dubna do května a od srpna do září. Listy jsou malé a šupinaté, podobné listům některých jehličnanů.

Divoký původ, ale může být i okrasnou rostlinou v zahradách

Často roste tzv. na divoko, ale můžete jej zasadit také do své zahrady, pokud žijete tam, odkud pochází i tamaryšek (USA, Kanada, Austrálie), je to snadné. Objevuje se také podél pobřeží Atlantiku, ale i v Čechách.

Je to keř budoucnosti, jak se o něm již nyní hovoří? Ač se nehodí na malou zahrádku, jeho půvab nezná hranic. Evokuje sladkou růžovou vatu, kterou milují hlavně dětí.

Péče o tamaryšek

Tamaryšek se vysazuje nejlépe na podzim, ale lze prakticky i do jara, pokud nezrmzne. Odolává mrazům kolem -5 ° C i více. Má rád lehkou a dobře odvodněnou půdu, dokonce i písčitá je v pořádku.

Vyhněte se výsadbě v blízkosti domu nebo obytného prostoru, jako je terasa – jeho květy mají tendenci padat a šířit se všude. Tamaryšek vyžaduje po výsadbě hojnou zálivku a husté mulčování, což snižuje právě riziko zamrznutí půdy a kořenů.

Prořezávání je pro tamaryšek důležitým krokem, jelikož podporuje růst. Tvar tak zůstane poměrně kompaktní a zajistí lepší kvetení.

Není náročný, žije si potom už jako samorost, pohodlně na suchém terénu, které nevyžaduje příliš mnoho zalévání. Funguje také dobře jako živý plot nebo větrolam.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Makawiel

Moje zdraví mi není lhostejné, proto sleduji trendy v oblasti péče a to nejen o zdraví fyzické, ale i duševní. Snažím se získávat nové informace a sleduji nové trendy v oblasti zdravého životního stylu. Velmi ráda zkouším nové recepty a nechávám se inspirovat novými návody a radami.

Podobné články

Back to top button