Dům a zahradaRady a tipy

Citronem na úklid naší domácnosti

Kyselina z citronové šťávy má nejen antibakteriální a dezinfekční účinky, ale poradí si i se špínou a rzí. Navíc vůně citronu krásně provoní váš byt. Chcete – li zvýšit její účinky, rozmíchejte ji se solí a vzniklou pastu můžete použít tam, kde je potřeba něco vydrhnout.

Kuchyň

Linku vyčistíte polovinou citronu namočenou v jedlé sodě. Pozor – vzniklý přípravek není vhodný pro mramor nebo nerezovou ocel.

Prkénko ze dřeva či plastu je neustále samá skvrna. Zbavíte se jich tak, že na znečištěnou plochu vymačkáte polovinu citronu a necháte působit 20 minut. Poté řádně omyjete. Další možnost – na polovinu rozkrojeného citronu nasypte sůl a přejíždějte plochu prkénka.

Mycí přípravek do myčky bude účinnější v boji proti mastnotě, pokud do něj přidáte lžičku citronové šťávy.

Skvrny od kávy či čaje v hrnku potřete plátkem citronu, následně do něj napusťte vodu a přidejte trochu citronové šťávy, nechte chvíli působit a omyjte.

Koupelna

Vodovodní baterii očistíte od vodního kamene tak, že ji potřete citronovou šťávou a necháte působit přes noc. Ráno setřete vlhkým hadříkem.

Spáry mezi dlaždicemi vyčistíte pastou vzniklou smícháním citronové šťávy a jedlé sody.

K projasnění bílého prádla můžete do posledního pracího cyklu přidat půl šálku citronové šťávy.

Dveře sprchového koutu očistíte od mýdlových skvrn nastříkáním citronové šťávy, která také odstraní zaschlé kapky tvrdé vody.

 

Domácí dezinfekci vyrobíte tak, že několik kousků citronové kůry vhodíte do octa a necháte několik týdnů louhovat. Vzniklý přípravek přelijte do rozprašovače. Využít jej můžete v koupelně, na WC, při čištění pračky či na velký úklid.

Máte problém se zápachem z bot? Vložte do nich sušenou kůry z citronu.

Leštidlo na dřevěný nábytek vyrobíte smícháním půl hrnku olivového oleje a čtvrt hrnku citronové šťávy.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button