PrevenceRady a tipyZdraví

9 nebezpečných zlozvyků, které zbytečně ničí náš mozek

Lidský mozek je jedním z největších orgánů v těle a zároveň řídícím centrem. Je v něm uloženo velké množství informací a má v sobě nekonečný seznam povinností. Proto bychom se k němu měli chovat s úctou. Pojďme si připomenout některé nebezpečné návyky, které by mohly náš mozek poškodit.

Bez snídaně

Všichni víme, že snídaně je jedním z nejdůležitějších jídel dne. Již nesčetněkrát bylo napsáno i řečeno, co bychom měli snídat. Nebudeme – li snídat, budeme mít nižší hladinu cukru v krvi. Odborníci tvrdí, že po dlouhé noci bez jídla může docházet k nedostatečnému přívodu živin do mozku. Pokud se to opakuje během života častěji, může dojít k degeneraci mozkových buněk.

Přejídání

Cítíme se trochu provinile mluvit o tomto tématu. V současné době je velké množství lidí, kteří přibývají na váze nebo se cítí „nafouklí“. Všechny tyto problémy způsobuje přejídání. Kromě toho přejídání může způsobovat kornatění tepen v mozku a díky tomu dochází k poklesu mentální energie.

Kouření

Kouření je pro naše zdraví velmi škodlivé, ale to všichni víme. Jedním z nejděsivějších účinků je, kromě větší pravděpodobnosti rakoviny plic, podezření, že je příčinou Alzheimerovy choroby a některých onemocnění souvisejících s demencí.

Vysoká spotřeba cukru

Cukr se ukrývá téměř ve všech potravinách, které jíme. Jeho vysoká spotřeba narušuje schopnost těla vstřebávat bílkoviny a živiny, což by mohlo způsobovat podvýživu a problémy související s vývojem mozku.

Znečišťování ovzduší

Mozek potřebuje pro své fungování velké množství kyslíku a neustálé vdechování znečištěného vzduchu jeho přísun snižuje. Zamysleme se tedy nad tímto problémem, nebo chcete v budoucnu chodit s maskou na ústech?

Nedostatek spánku

Podle odborníku dlouhodobý nedostatek spánku urychluje smrt mozkových buněk. Spánek dává našemu mozku šanci na odpočinek a regeneraci po dlouhodobém a vyčerpávajícím dni. Spánek by proto měl být pro nás jednou z priorit.

Odpočinek při nemoci

Žijeme v moderní a rychlé době a někteří jsou poháněni odhodláním dosáhnout úspěchu za každou cenu, že dokonce odmítají odpočinek, když onemocní. Skutečnou pravdou však je, že pokud naše tělo vykazuje známky nemoci, ukazuje nám tím, že je potřeba zpomalit a přehodnotit současný způsob života. Pokud ale budeme v práci pokračovat dále, můžeme způsobit snížení činnosti či dokonce poškození mozku.

Nové myšlenky a podněty

Nebudeme – li používat mozek pro nové podněty a myšlenky, bude se zmenšovat. Myšlení je mocný nástroj, ale v průběhu života je potřeba stále vytvářet nové mozkové dráhy a dávat mozku nové podněty. Neuroplasticita mozku nám zaručuje, že nebude stále stejný. Buď budeme vytvářet nové spoje a vylepšovat své myšlení, nebo se náš mozek bude přizpůsobovat naší nečinnosti a nedostatečnému úsilí myslet a začne se zmenšovat.

Komunikace s ostatními

Jestliže budeme mluvit s dalšími lidmi, náš mozek se bude rozvíjet a posilovat. Budeme – li komunikaci odmítat, postupně začne ochabovat a zakrňovat.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button