JídloPrevence

Potraviny s obsahem železa

Anémie se obvykle vyskytuje při nedostatku železa v krvi. Proto je základním předpokladem její léčby vytvářet zásoby tohoto stopového prvku v těle. Aby byla léčba účinná, je nutno upravit stravu, doplnit ji o potraviny, které tento prvek obsahují.

Železo hraje velice důležitou úlohu v lidském těle. Je to součást hemoglobinu, který přenáší kyslík. Při jeho nedostatku dochází k únavě, vlasy jsou křehké, nehty se lámou, kůže je bledá. Dejte však pozor, abyste to s doplňováním nepřehnali, neboť nadbytek železa je ukládán do tkání s následným toxickým poškozením. Doporučuje se doplňovat železo z potravin. To nevede k jeho nadměrnému ukládání.

Potraviny s obsahem železa

Sušené rostliny používající se jako koření, především je to tymián, petržel, bobkový list nebo bazalka.

Dalším produktem, který vede ke zvýšení hladiny železa, je kakao a produkty z něj vyrobené. Tady však musíme dát pozor na přespřílišnou konzumaci sladkého. Chcete – li si zamlsat, kupte si čokoládu s vysokým obsahem kakaa.

Živočišná játra doporučovali již starověcí léčitelé. Díky tomu, že je zde železo obsaženo v živočišné formě, je velmi dobře vstřebáváno. Největší množství železa obsahují játra kachní, pak vepřová a hovězí.

Další velkou skupinu potravin tvoří mořští živočichové – ryby, krevety a mušle. Do jídelníčku zařaďte také makrelu.

Jídelníček můžete obohatit i o sušené ovoce, především meruňky a švestky. Obsahují velké množství vlákniny, která je nezbytná pro prospěšnou mikroflóru ve střevech, jež tak díky ní správně fungují a umožňují správné vstřebávání železa do krve.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button