Prevence

Kurkuma: Opravdu pomáhá organismus chránit proti mnoha nemocem?

kurkuma
Profilový obrázek
Napsáno od Daniela

Kurkuma, klíčové koření, které používají v indické kuchyni, ale i u nás se stává velmi populárním. Otázkou je, zda se popularita kurkumy zvyšuje díky jejím účinkům či zda roste jen díky reklamním vlivům, které z ní tvoří další stravovací hit. Kde je pravda a prospěje vám, když budete kurkumu pravidelně užívat?

Kurkuma, klíčové koření, které používají v indické kuchyni, ale i u nás se stává velmi populárním. Otázkou je, zda se popularita kurkumy zvyšuje díky jejím účinkům či zda roste jen díky reklamním vlivům, které z ní tvoří další stravovací hit. Kde je pravda a prospěje vám, když budete kurkumu pravidelně užívat?

Co přesně je kurkuma?

Kurkumu můžete znát pod názvem indický šafrán. Jedná se o koření, které se získává ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Kurkumovník roste v Indii, ale i dalších zemích jihovýchodní Asie. Kořen má sytě oranžovou barvu a stejně tak i namletý prášek. Kurkuma je součástí kari koření a indické kuchyni propůjčuje svou svítivě oranžovou barvu. Léčivou látkou, kterou kurkuma obsahuje, je tzv. kurkumin, žluté barvivo.

Jedna polévková lžíce mleté kurkumy obsahuje:

 • 23,9 kalorií
 • 4,4 gramů uhlohydrátů
 • 0,5 gramového proteinu
 • 0,7 gramu tuku
 • 1,4 gramů vlákniny
 • 0,5 miligramu manganu (26 procent DD)
 • 2,8 miligramů železa (16 procent DD)
 • 0,1 miligram vitaminu B6 (6 procent DD)
 • 170 miligramů draslíku (5 procent DD)
 • 1,7 miligramu vitaminu C (3 procenta DD)
 • 13 miligramů hořčíku (3 procento DD)

Výhody, které skýtá konzumace kurkumy

V tradiční čínské medicíně, ale také v ayurvédě má kurkuma své nezastupitelné místo. Kurkuma totiž je zdravý velmi prospěšná. Má silné protizánětlivé účinky a je antioxidantem. Její pozitivní vliv se týká i kognitivních funkcí a bojuje dokonce proti vzniku rakoviny.

Zabraňuje vzniku krevních sraženin

Studie ukazují, že kurkumin dokáže chránit před vznikem krevních sraženin a má vliv na funkce krevních destiček.

Protizánětlivé vlastnosti

Kurkuma má prokazatelné protizánětlivé vlastnosti. Dokáže zánět léčit, ale také vás před ním chránit. Kurkumin je silným antioxidantem a chrání váš i před vznikem rakoviny.

Podporuje zdraví kůže

Kurkuma díky svým silným protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem pozitivně ovlivňuje i zdraví kůže. Pomáhá v hojení ran, uklidňuje ji, podporuje léčbu akné a má pozitivní vliv i na lupénku. Dopřejte si proto kurkumu pravidelně nejen ve svém jídle, ale dopřát si můžete i masku pro zářivou pleť s kurkumou.

Ochrana před rakovinou

Silné protizánětlivé vlastnosti kurkumy vás preventivně chrání i před rakovinným bujením a vznikem zánětů ve vašem těle. Pravidelná konzumace kurkumy tak může být účinným ochráncem před vznikem rakoviny.

Detoxikace organismu

V neposlední řadě působí kurkuma jako silný detoxikátor a dokáže účinně čistit organismus, který je dennodenně vystaven toxinům. Kurkumin vás chrání před vlivy nebezpečných karcinogenů.

Jak kurkumu užívat?

Kurkumu můžete používat do různých směsí koření. Nejběžnější je použití kurkumy jako součást kari koření do různých omáček. Skvěle chutná domácí kari s kokosovým mlékem, cizrnou a hráškem, které doplníte o rýži. Pokud však kari příliš neholdujete, můžete si připravit domácí kurkumové latte. Stačí si ohřát mléko, přidat trochu kurkumy a medu. Tento nápoj chutná lahodně a dodá do vašeho těla množství kurkuminu.

Zdroj

O autorovi

Profilový obrázek

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

error: