PrevenceZdraví

5 nejlepších druhů zeleniny, které vám pomohou zlepšit zdraví srdce

Víte, že zelenina je velmi zdravá a pro vás dobrá, ale věděli jste, že přidání dalšího do jídelníčku může také prospět vašemu srdci a prodloužit vám život?

Řepa

Řepa je kořenová zelenina bohatá na živiny s vysokým obsahem vitamínů, minerálů a dusičnanů, které vaše tělo přirozeně přeměňuje na oxid dusnatý. Oxid dusnatý podporuje dilataci krevních cév, čímž pomáhá snižovat krevní tlak a zlepšuje srdeční činnost tím, že efektivněji pumpuje krev obsahující kyslík a živiny do celého těla.

Dýně

Dýně je velká zelenina se silnou slupkou s různými texturami, tvary, velikostmi a barvami od žluté a oranžové až po tmavě zelenou nebo vícebarevnou. Ve srovnání s letními odrůdami tykve mají zimní tykve hustší strukturu a pevnou dužinu, díky čemuž jsou skvělými doplňky do polévek, dušených pokrmů apod.

Listová zelenina

Zelená listová zelenina, jako je kapusta, bok choy, špenát a límcová zelenina, patří mezi nejzdravější a nutričně nejbohatší potraviny na planetě. Konkrétně mají vysoký obsah vitaminu K, vitaminu rozpustného v tucích, který je životně důležitý pro kardiovaskulární zdraví, protože pomáhá chránit tepny a podporuje zdravou srážlivost krve.

Brukvovitá zelenina

Brukvovitá zelenina, jako je brokolice, květák a růžičková kapusta, je plná zdravé výživy. Je to proto, že jsou bohatým zdrojem glukosinolátů a isothiokyanátů. Tyto dvě kardioprotektivní sloučeniny mohou pomoci chránit srdce a mozek tím, že snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a neurodegenerativních poruch.

Sladké brambory

Tato velká zelenina s oranžovou dužinou je zásobárnou draslíku. Potraviny s vysokým obsahem draslíku hrají zásadní roli ve zdraví srdce tím, že působí proti škodlivým účinkům sodíku na krevní tlak. S vysokým obsahem vlákniny, vitamínů a draslíku jsou batáty dobré pro krevní tlak a krevní cukry, které jsou všechny důležité pro zdraví srdce.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button