PrevenceVitamínyZdraví

Pomeranče patří mezi oblíbené ovoce. Jaké mají zdravotní přínosy?

Byly doby, kdy jsme stály na pomeranče fronty. Patřily mezi ovoce, které se v českých domácnostech objevovalo především na Vánoce. Ty doby jsou dávno pryč a pomeranče jsou běžně k dostání v každém supermarketu. Asi netřeba říkat, že pomeranče, jako každé citrusy, obsahuj notnou dávku vitamínu C. To však není ani zdaleka jeho jediný benefit.

Pomeranče obsahují hodně vody

Středně velký pomeranč obsahuje až půl šálku vody. Ženy potřebují 2,7 litru celkové tekutiny denně a muži 3,7. Ale to jsou tekutiny kompletně, nejen nápoje.

Potraviny mohou zajistit některé z vašich potřeb tekutin a potraviny bohaté na vodu, jako jsou pomeranče, přispívají k vaší denní potřebě. Konzumace dostatečného množství tekutin denně pomáhá podporovat duševní a fyzickou energii, udržuje vaši pokožku a vlasy hydratované, pomáhá vám trávit jídlo, které jíte, a vyplavuje odpad.

Vlákniny je v pomerančích dostatek

Středně velký pomeranč obsahuje asi tři gramy vlákniny, což je asi 12 % denního cíle. Je dobře známo, že vláknina podporuje trávicí funkce, pomáhá regulovat hladinu krevního cukru a inzulínu a zvyšuje pocity plnosti.

Vláknina pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a odstraňuje vnitřní břišní tuk nazývaný viscerální tuk.

pomerance-strom

Vitamín C

Středně velký pomeranč obsahuje asi 130 % denního cíle pro vitamín C. Kromě podpory imunitních funkcí tato klíčová živina pomáhá produkovat kolagen, snižuje záněty a zvyšuje schopnost těla využívat tuk jako zdroj paliva, a to jak při cvičení, tak v klidu.

Vitamin C také pomáhá zvýšit vstřebávání železa, což může zvýšit dostupnost kyslíku a snížit únavu. To je zvláště důležité pro premenopauzální osoby, které ztrácejí železo během menstruace, a pro ty, kteří dodržují rostlinnou stravu, protože železo se z rostlinných zdrojů hůře vstřebává.

Vitamin C také působí jako antioxidant bojující proti stárnutí a je potřebný pro opravu DNA a produkci serotoninu. Serotonin je neurotransmiter, který pomáhá podporovat stabilitu nálady a spánek.

Klíčové živiny

Draslík a folát jsou dvě další životně důležité živiny, které můžete získat konzumací pomerančů

Draslík podporuje činnost srdce a svalové kontrakce a pomáhá udržovat svalovou hmotu. Tento minerál také působí jako přírodní diuretikum ke snížení krevního tlaku a proti zadržování tekutin.

Folát podporuje mozek a nervový systém a dostatečné množství může pomoci chránit před depresí a problémy s pamětí.

Pomeranče také dodávají menší množství vápníku, hořčíku, vitamínu A a vitamínů B.

Antioxidanty

Antioxidanty chrání před oxidačním stresem, což je nerovnováha mezi produkcí volných radikálů poškozujících buňky a přirozenou schopností těla čelit jejich škodlivým účinkům.

Antioxidanty v pomerančích mohou také chránit vaše duševní zdraví.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button