Zdraví

Opožděná menstruace

U každé ženy dojde alespoň jednou za život ke zpoždění menstruace, kdy z nějakého důvodu neproběhne začátek cyklu jako obvykle. Pokud se jedná o ženu, která se snaží otěhotnět, přijme tuto radostnou zprávu s nadšením, v opačném případě nastává dané ženě velmi stresující období očekávání, zda nedošlo k nechtěnému početí. Ve většině případů ovšem není nutné dělat si rovnou starosti s otěhotněním nebo vážnými zdravotními problémy, které také mohou být spouštěčem těchto potíží, protože rozhození cyklu může nastat i ze zcela nevinných důvodů.

Příčiny opoždění měsíčků

 • nadmíra stresu – v důsledku nadměrného zatížení a stresu může dojít k oslabení produkce hormonů zodpovědných za pravidelnou menstruaci, což způsobí narušení cyklu (řešení: relaxace a odpočinek)
 • změna životního rytmu – cestování mezi časovými pásmy, změny denního režimu, střídání směn v práci (řešení: aklimatizace, snaha o pravidelnou životosprávu)
 • nemoc – jakékoliv onemocnění může rozhodit tělesnou rovnováhu (řešení: problémy většinou odezní sami po vyléčení se)
 • léky – nově nasazené léky mohou ovlivnit průběh menstruace (řešení: aklimatizace nebo změna léků)
 • cysta na vaječníku – výskyt cyst není u žen nijak zvláštní, avšak pokud se jedná o cysty větší, mohou způsobit bolesti a nepravidelnost cyklu (řešení: nutná návštěva gynekologa)
 • nadváha nebo podvýživa – prudké změny v tělesné váze mají za následek v prvním případě příliš velkou a ve druhé naopak příliš malou až žádnou produkci potřebných hormonů (řešení: úprava stravovacích návyků, návrat k normální váze)
 • premenopauza – u žen po čtyřicátém roce věku může dojít k výkyvům v menstruaci, které však ještě neznamenají opravdovou menopauzu (řešení: nasazení antikoncepce, doplnění hormonů)
 • cvičení – nadměrná fyzická zátěž může ženský organismus natolik vyčerpat, že mu nezůstane dostatek energie pro řádné spuštění měsíčků (řešení: cvičit s mírou)
 • alkohol – správná činnost jater rovněž ovlivňuje průběh menzes, proto u osob požívající alkohol ve zvýšené míře může dojít k narušení cyklu (řešení: omezit alkohol)
 • těhotenství
 • jiné zdravotní problémy

Výkyvy v menstruačním cyklu nejsou ničím zvláštním – zvláště u mladých dívek, jejichž tělo si na měsíčky teprve zvyká, proto není nutné navštěvovat ihned lékaře, pokud dojde ke zpoždění. Při podezření na těhotenství je k dispozici v každé lékárně těhotenský test. Návštěva gynekologa je pak nutná v případě, že je test pozitivní, a také pokud se menstruace z neznámého důvodu nedostavila déle jak dva měsíce!

Problematická je však také situace, kdy existuje podezření na otěhotnění, dojde k opoždění menstruace a vychází negativní těhotenský test. Příčina může být dvojí – buď je důvod ke zpoždění menzes jiný než těhotenství (viz výše), nebo je test takzvaně falešně negativní (existují i případy falešně pozitivních testů).

Falešně negativní těhotenský test

 1. testování je provedeno příliš brzy a hladina měřeného hormonu je ještě příliš nízká
 2. chyba v průběhu testování
 3. hladina měřeného hormonu je nezvykle nízká i po delší době
 4. výjimečně kvůli vadnému testu

Těhotenský test je ovšem většinou poměrně spolehlivým ukazatelem těhotenství, je-li používán správně. Pro stoprocentní jistotu je pak samozřejmě nutné odborné lékařské vyšetření.

Oddálení menstruace

Jedná se o velice častý požadavek v gynekologických ordinacích, kdy žena potřebuje posunout měsíčky kvůli naplánované dovolené, sportovkyně kvůli závodům a tak podobně. Oddálení menzes není v dnešní době nic složitého, a pokud k němu nedochází často, nemělo by představovat ani žádné zdravotní riziko.

Jak oddálit menstruaci?

 1. pomocí hormonální antikoncepce, kdy jsou pilulky brány bez běžné sedmidenní pauzy (u trojfázové antikoncepce je to složitější) – pokud se jedná o přerušení menstruace na delší dobu, je dobré se poradit s lékařem
 2. prostřednictvím speciálních přípravků předepsaných gynekologem – dostupné u nás jsou Norethisteron a Orgametril

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

 1. Chtěla bych se zeptat, spala jsem s přítelem ale neudělal se do mě, beru antikoncepci a asi už 2 měsíce jsem to nedostala.Co to znamená?

 2. Dobry vecer.Mela bych dotaz: Oddalovala sem si mesicky horm.antikoncepci…2 platicka…a ted cekam po vysazeni t.j. 24.5. jsem mela posledny prasek…co ja vim tak do 2-3 dni by se mela menstruace dostavit ale v mem pripade se jeste dnes 1.6. nedostavila! Je to normylni anebo muzu cekat neco spatnyho nebo naopak neco dobryho,ze bych byla tehotna treba? Dekuji za odpoved.Hezky vecer preji

 3. Dobrý den, rada bych se zeptala co to znamená když jsem nedostala menstruaci a měla jsem ji dostat 7.12. +- Minulý měsíc jsem ji měla 7.11. a dostávám to pravidelně +- 3 dny! Tak čím to může být? A dělala jsem si test 2x z moci ty testy z drogerie a vždy negativní. Děkuji moc za odpověď.

 4. Dobry den, Rada bych se zeptala. Jsem rok po porodu, rodila jsem tedy v listopadu. V cervenci se dostavila prvni menstruace a od te doby prichazela pravidelne na den ( 3x, sedmi denni, silna). Cyklus mam 34 denni. Prvni den posledni menstruace byl 12. zari. Nyni mam menstruci opozdenou 13 dni a TT je stale negativni. Par dni po ovulaci jsem mela svetle cervene ranni spineni a nyni nektere dny bily vytok. Jsem take hodne unavena a par dni me pobolivala zada. Muzu byt tehotna, vzhledem k negativnimu testu? Rada bych vedela, jestli se mam objednavat, ci jeste par dni pockat? Dekuji za odpoved a preji hezky den,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button