PrevenceRady a tipyZdraví

6 způsobů, jak předcházet srdečním chorobám

Srdeční onemocnění je hlavním zabijákem mužů i žen ve České republice a způsobuje asi třetinu ze všech celkových úmrtí. Mezi klíčové rizikové faktory pro rozvoj srdečních onemocnění patří vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a cukrovka, stejně jako užívání tabáku. Ačkoli se někteří lidé rodí s genetickou predispozicí pro srdeční onemocnění, neznamená to, že je to nevyhnutelné. Nástupu srdečního onemocnění můžete zabránit mnoha způsoby – a zabránit jeho zhoršení, pokud vám byl diagnostikován konkrétní srdeční problém. Kromě vynechání tabáku a stresu ze svých životů jsou ještě další možnosti

Jezte více vlákniny

Dejte si každý týden několik bezmasých jídel a zvýšit množství vlákniny a celozrnných potravin ve vaší stravě. Je to proto, že většina nasycených tuků zvyšujících cholesterol ve stravě pochází ze zvířecího masa a plnotučných mléčných výrobků. Jíst více vegetariánských jídel může pomoci snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko srdečních onemocnění. Existuje mnoho způsobů, jak začlenit více vlákniny do vaší stravy.

Udržujte si zdravou váhu

Vysoká hmotnost je klíčovým rizikovým faktorem srdečních onemocnění. Obezita také zvyšuje riziko dalších zdravotních problémů souvisejících se srdečními chorobami, jako je mrtvice a cukrovka. Ale když zhubnete, vše se začne samo upravovat: krevní tlak klesá, glukóza klesá a hladiny „dobrého“ cholesterolu stoupají.

Dbejte na pravidelný pohyb

Zůstat fit může zlepšit zdraví vašeho srdce nesčetnými způsoby, jako je pomoc při snižování krevního tlaku, řízení váhy, snižování cholesterolu, kontrolování hladiny cukru v krvi a dokonce i snižování stresu.

Chytré hodinky nebo náramek se zdají jako dobrý pomocník

Jedním z nejjednodušších a nejpohodlnějších způsobů, jak předejít srdečním chorobám, je jednoduše si nazout pohodlné boty a vydat se na rychlou procházku. Chůze je dobrou formou mírné aerobní aktivity, která pomáhá snížit riziko srdečních problémů, jako je obezita a vysoký krevní tlak. Ale musíte udělat víc, než se jen procházet kolem domu. Pokud nosíte krokoměr, který počítá kroky, zaměřte se na 10 000 kroků denně.

srdce-zdraví

Čtěte složení potravin, které jíte

Dodržování zdravé stravy znamená hlídat si příjem sodíku, cukru a tuku, protože ty jsou spojeny s rizikovými faktory srdečních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Obecně platí, že balené potraviny nejsou tak zdravé jako čerstvé, proto je důležité číst etikety na potravinách, abyste skutečně pochopili, co jíte.

Mějte dostatek odpočinku

Špatný spánek je spojen s řadou rizikových faktorů pro srdeční onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku, mrtvice, cukrovky a srdečního selhání , stejně jako s poruchou spánku zvanou spánková apnoe. Lidé se spánkovou apnoe zažívají během spánku četné dechové pauzy, což má za následek horší kvalitu spánku a snížený přísun kyslíku do krve. Když k tomu dojde, tělo uvolňuje stresové hormony, které mohou časem zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Kromě toho je spánková apnoe spojena s větším rizikem vysokého krevního tlaku, mrtvice, arytmií, jako je fibrilace síní, a srdečního selhání. Mezi příznaky spánkové apnoe patří chrápání dostatečně hlasité, aby rušilo váš spánek nebo spánek ostatních, sporadické epizody dušení, které vás probudí několikrát za noc, a nadměrná denní ospalost nebo únava.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button