Databáze nemocíRady a tipyZdraví

Věděli jste, že pásový opar a plané neštovice způsobuje stejný vir?

Pokud jste někdy měli pásový opar, možná se vás lékař zeptal, zda jste v dětském věku prodělali neštovice. Není to náhoda, plané neštovice a pásový opar způsobuje stejný vir (varicella zoster) , je tedy jen málo pravděpodobné, že se na vaší pokožce objeví pásový opar, pokud jste dřív prodělali neštovice.

Pásový opar je bolestivá kožní vyrážka charakterizovaná bolestí a puchýři, které se obvykle objevují na jedné straně obličeje nebo těla.

Příznaky pásového oparu

Pásový opar je kožní vyrážka charakterizovaná bolestí a puchýři, které se obvykle objevují na jedné straně obličeje nebo těla. Citlivá, bolestivá kůže, únava, bolest hlavy a světloplachost se mohou objevit 2 až 3 dny předtím, než kůže zčervená a objeví se drobné puchýřky naplněné tekutinou.

Pásový opar může postihnout kteroukoli část těla, včetně obličeje. Klasicky má vyrážka způsobená pásovým oparem často tvar pásu od střední čáry na jedné straně těla. Vyrážka tvoří svůj charakteristický vzor, protože virus působí na nervy, které se rozvětvují z míchy. Nejčastěji jsou postiženy hrudní a bederní oblast.

Vyrážka obvykle trvá asi 10 až 15 dní. Během této doby se může objevit šupinatá kůra. Po vyléčení pásového oparu se kůže obvykle vrátí do normálu, ale v těžkých případech může dojít k zjizvení nebo sekundární bakteriální infekci.

Léčba pásového oparu

Antivirové léky mohou pomoci zmírnit bolest a zkrátit záchvat pásového oparu. Lék funguje nejlépe, je-li podán do tří dnů a ideálně do 24 hodin od začátku vyrážky. Pokud si myslíte, že máte pásový opar, vyhledejte naléhavou lékařskou pomoc. Analgetická léčba může také zmírnit postherpetickou neuralgii, ale nejprve se poraďte se svým lékařem.

Léčbu pásového oparu můžete podpořit vlhkými obklady, kalamínovým mlékem a koupelemi z koloidních ovesných vloček (vlažná koupel smíchaná s rozemletými ovesnými vločkami).

Zdroj obrázku:pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button