Zdraví

Hemeroidy v těhotenství

Potíže s hemeroidy se bohužel poměrně často objevují také u žen v průběhu těhotenství (hlavně v posledních týdnech), anebo jako důsledek náročného porodu. Jejich vznik je spojen se zpomaleným průtokem krve a zvyšujícím se tlakem v oblasti konečníku v důsledku zvětšující se dělohy; další příčinou může být také dlouhodobá zácpa, která se během těhotenství často objevuje.

Bez ohledu na to, zda se jedná o hemeroidy po porodu, či v průběhu těhotenství, prevence jejich vzniku, případně urychlení jejich hojení, jsou v případě nastávajících matek velmi podobné jako u ostatních pacientů.

Na co si dát pozor

  • dbát na zvýšenou konzumaci vlákniny v potravě
  • dodržovat pravidelný pitný režim
  • aktivně se hýbat, aby se zabránilo hromadění krve v dolní polovině těla (procházky, cvičení pro těhotné, plavání) a posilovat pánevní dno
  • pečovat o pravidelnou stolici, která je účinným opatřením proti zácpě
  • nepoužívat parfémovaná mýdla, pořídit si jemný vícevrstvý toaletní papír a po použití toalety si choulostivá místa omýt vodou
  • aplikovat koupele z dubové kůry, nebo střídavě teplé a studené koupele podporující krevní oběh

Nepomůže-li žádná z výše uvedených rad, je třeba nasadit mast nebo čípky na hemeroidy, avšak o vhodnosti toho kterého přípravku je vždy lepší se nejprve poradit s lékařem. Některé preparáty jsou totiž v době těhotenství přímo nevhodné!

Dobrou zprávou naopak je, že v případě prvního výskytu hemeroidů pouze během těhotenství či po porodu potíže s nimi spojené nezřídka časem samy odezní, jelikož podmínky, které je vyvolaly, již opadly. 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. ja mela v tehotenstvi snad vsechny komplikace co jsem mohla a hemoroidy nebyly vyjimkou. a ted premyslime o druhem..

  2. Po prvním porodu na Fifejdách se mi špatně hojila hráz, hrozilo mi přešívání a ještě se mi udělaly hemeroidy. Od staniční sestry jsem dostala Herbalon s dubovou kůrou na omývání. Moc jsem sice nevěřila že mi to pomůže, ale jak šťastná jsem byla, když mi doktor druhý den na kontrole řekl, že se hojení výrazně zlepšilo a přešívat nebudeme, to si nikdo nedovede představit :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button