Zdraví

Tuk v játrech: Jak vypadají jeho příznaky a jak játra léčit

Jedním z nejčastějších onemocnění postihující játra je steatóza jater, známá také pod názvem tuk v játrech. Tuk v játrech je závažný stav, který může způsobit vážné komplikace a vést až k selhání jater.

Játra jsou životně důležitý orgán, který čistí krev, odbourává tuk, vyrovnává hladinu cukru v krvi, produkuje enzymy a udržuje vitamíny a minerály v těle. Díky těmto vlastnostem ho žádný jiný orgán nemůže nahradit. Komplikace mohou způsobit již malé tukové zásoby v játrech. I když steatóza není vždy spojena s alkoholismem, tučná játra jsou běžným důsledkem nadměrného užívání alkoholu.fatty-liver-symptoms-and-how-to-heal-them

Příznaky

Příznaky steatózy jater jsou téměř neznatelné, zejména v její počáteční fázi. Proto bývá někdy označována jako „tichá nemoc“. Obvykle několik let trvá, než se onemocnění vyvine do další fáze. V tomto období může na sobě pacient pozorovat slabost, zmatenost, nevolnost, poruchy koncentrace nebo ztrátu chuti k jídlu. Pokud takto nemocný člověk stále přijímá alkohol, příznaky se ještě zhoršují. Ovšem onemocnění může být vyvoláno i u lidí, kteří alkohol nepijí vůbec.

Léčení

Lék na ztučnělá játra nebyl dosud nalezen. Ovšem jakmile je toto onemocnění diagnostikováno u pacienta alkoholika, měl by okamžitě přestat užívat alkohol. Všichni pacienti trpící steatózou by měli dodržovat přísný stravovací režim a odstranit všechny své neduhy z jídelníčku. Za účelem zlepšení funkce jater by proto obézní jedinci měli zhubnout a dodržovat správnou stravu s pravidelnou fyzickou aktivitou.

Správná strava

Při dietě pacientů se steatózou by měl být snížen celkový příjem kalorií. Také by se měl vypracovat přesný jídelníček a omezit sacharidy jako bílý chléb, brambory, těstoviny a klasický cukr. Snížit by se měl i příjem tuku, zejména potravin jako je margarín, máslo či smetana. Jíst by měly více pokrmy upravované na páře nebo pečené s malým přídavkem olivového oleje. Pokud je to možné, takto nemocní lidé by se měli vyhnout i příjmu léků. Jíst by měli přírodní potraviny, ne však doplňky stravy plné umělých vitamínů a minerálů. Jedná se o závažné onemocnění, proto byste měli brát všechna doporučení od lékaře velmi vážně. Játra jsou velmi důležitým lidským orgánem a je důležité se k nim chovat správně.

http://www.yourstylishlife.com/fatty-liver-symptoms-and-how-to-heal-them/

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button