V české kuchyni se kořenová zelenina používá především do polévek a vývarů. Další využití má v salátech, nebo jen tak jako chutná a zdravá svačinky (například mrkev). Oblíbenou kořenovou zeleninou jsou brambory, oblíbená příloha ve většině zemí. Jakou kořenovou zeleninu ze svého jídelníčku rozhodně nevynechat?
Cibule
Cibule není jen základem do gulášů a polévek.
Mají vysoký obsah vlákniny, vitamínu C a antioxidantů.
Antioxidanty jsou sloučeniny, které mohou chránit vaše buňky před oxidačním poškozením a pomáhají předcházet nemocem.
Konzumace cibule pomoci snížit hladinu cikru v krvi nebo předcházet některým typům rakoviny.
Batáty
Batáty (sladké brambory) jsou v české kuchyni celkem nováčkem, ovšem i tak už si našly své místo. Batáty jsou lahodná kořenová zelenina s nasládlou chutí, která je vysoce výživná a plná zdravotních výhod.
Jsou bohaté na vlákninu, vitamín C, mangan a vitamín A a jsou dobrým zdrojem několika antioxidantů – včetně beta-karotenu, kyseliny chlorogenové a antokyanů.
Tyto látky mohou být příčinou snížení cukru u lidí s diabetem, zlepšení imunitního systému, mohou chránit před ztrátou zraku a podpořit zdraví pokožky.
Tuřín
Tuřín má vysoký obsah vitaminu C posilujícího imunitu a je považován za kořenovou i brukvovitou zeleninu. Tuřín byl oblíbenou zeleninou našich babiček. V současnosti se na něj tak trochu zapomnělo, což je velká škoda.
Jeho konzumace může být spojena s nižším rizikem některých typů rakoviny a zkrátit závažnost infekcí dýchacích cest, jako je běžné nachlazení.
Zázvor
Zázvor je kvetoucí rostlina z Číny, která je blízce příbuzná jiné kořenové zelenině, jako je kurkuma.
Je bohatý na antioxidanty a může pomoci snížit nevolnost a snížit bolest a zánět.
Řepa
Červená řepa je jednou z nejvýživnějších dostupných kořenových zelenin, protože každá porce obsahuje velké množství vlákniny, folátu a manganu.
Mají také vysoký obsah dusičnanů, což jsou prospěšné rostlinné sloučeniny, které mohou pomoci rozšířit vaše krevní cévy, potenciálně snížit krevní tlak a zlepšit zdraví srdce.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos