PrevenceZdraví

Barva ušního mazu jako informátor zdravotního stavu

Co to vlastně ušní maz je? Je to taková kombinace mastných kyselin z těla s množstvím alkoholu. Je pochopitelné, že nikdo z nás nechce, aby byla špína z uší vidět, tudíž pokud si chcete uši čistit, tak nejlépe pomocí tyčinky s vatičkou po obou koncích, ale pouze ve vnější ušní části, nikoliv ušní kanálek.

Sice to někomu může připadat poněkud nechutné, ale pro naše zdraví je to žádoucí. Při čištění uší věnujte pozornost na ušním mazem obalenou část tyčinky.

Když ušní maz bude:
Žlutý, lepkavý, vlhký

Právě tento stav ušního mazu vypovídá o tom, že je vše v pořádku.

Šedý

Toto zbarvení je poněkud neobvyklé, ale i přesto vypovídá, že je vše v pořádku. Zbarvení vzniká důkladným zachycením nečistot v uších. Když vás ale šedý maz svědí, může být problémem ekzém, vyhledejte ušního lékaře.

Bledě žlutý

Ušní maz zbarven do bledě žluta je časté u dětí, protože se jim tvoří daleko více ušního mazu, než dospělým lidem. Čím jsme totiž starší, tím méně ušního mazu máme.

Tmavý a lepkavý

Tmavý a lepkavý ušní maz symbolizuje, že se velmi potíte. Stává se, že takto zbarvený maz zapáchá, ale přesto znamená, že je vše v pořádku.

Hustý a tmavý

Když jsme v nadměrném stresu, může tělo začít produkovat více ušního mazu a stejně tak nadměrné pocení, což vede k ucpání ušních kanálků. Pokud dochází ke zhoršení sluchu, vyhledejte ihned lékařskou pomoc nebo se pokuste vyčistit uši i zevnitř. Tímto jednoduchým způsobem dává tělo znamení, že byste se měli více uklidnit a nenechat se stresovat.

Bílý a suchý

Znamená, že je vše v pořádku, není zde ani velký zápach.

Hnědý a černý

Zpočátku může vylekat, však vše je v pořádku, zejména pokud jste neustále pod stresem.

Tekoucí

Pokud se ráno vzbudíte a uvidíte na polštáři žlutý flek, neděste se. Jedná se pouze o samočištění uší. Pokud je ho však nadměrné množství a obsahuje hnis či krev, urychleně vyhledejte lékaře, protože váš bubínek může být poškozený či se může jednat o infekci.

Zaschlá krev

Když je ušní maz v uších již dlouhou dobu, vypadá jako zaschlá krev, což neznamená nic špatného, ale pro případ, že by to krev byla, vyhledejte radši lékaře.

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button