KrásaPrevenceZdraví

Jak je to s účinky slunečního záření?

Sluníčko již ukazuje pomalu začíná ukazovat svou sílu. Do letních horkých měsíců ještě nějaký čas zbývá, ovšem vědět, jak nás slunce může ohrozit a kdy je naopak našemu zdraví prospěšné je lepší vědět s menším předstihem.

Proč je pobyt na slunci důležitý?

Vystavení se slunci má své výhody i rizika.

Malé množství UV paprsků je pro nás dobré. Vytváří vitamín D, který absorbuje vápník. Vaše tělo potřebuje vápník pro stavbu a udržení zdravých kostí. Vitamin D můžete získat také z určitých druhů potravin. Pokud máte málo vitaminu D, může vám lékař doporučit užívání doplňku stravy.

UV záření může pomoci léčit některé zdravotní stavy. Lékaři jej mohou doporučit lidem, kteří mají ekzém, lupénku, křivici nebo žloutenku. UV paprsky lze také použít k dezinfekci.

slunce-krajina-zena

Jak se projevuje přílišné vystavení slunci?

  • Změny kůže. Některé kožní buňky s melaninem mohou tvořit shluky. Vznikají tak pihy a mateřská znaménka. Časem se u nich může vyvinout rakovina.
  • Předčasné stárnutí. Čas strávený na slunci způsobuje, že vaše pokožka stárne rychleji než obvykle. Známky toho jsou vrásčitá, napjatá nebo kožovitá kůže a tmavé skvrny.
  • Snížený imunitní systém. Bílé krvinky pracují na ochraně vašeho těla. Když se vaše pokožka spálí, bílé krvinky pomáhají vytvářet nové buňky. To může ohrozit váš imunitní systém v jiných oblastech.
  • Poranění očí. UV záření může poškodit tkáň v očích. Mohou spálit vaši vnější vrstvu zvanou rohovka. Mohou také rozostřit vaše vidění. Postupem času se u vás může rozvinout šedý zákal. To může způsobit slepotu, pokud se neléčí.
  • Rakovina kůže. Většina rakoviny kůže není melanom. Je to velmi časté, ale také velmi dobře léčitelné. Melanomová rakovina kůže není tak častá, ale je závažnější. Rakovina kůže se může rozšířit do dalších oblastí vašeho těla, zvláště pokud se neléčí. 

Všichni jsou vystaveni riziku slunečního záření. Nezáleží na tom, kolik je vám let nebo jakou máte barvu pleti. Vaše riziko se zvyšuje v závislosti na délce a hloubce expozice. Jste více ohroženi, pokud máte světlou pleť nebo mateřská znaménka. Rodinná anamnéza rakoviny kůže je také faktorem. Lidé, kteří pracují celý den na slunci, jsou také vystaveni většímu riziku. Zemědělci, stavební dělníci a rybáři potřebují zvláštní ochranu.

Zdroj obrázků: pixababy.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button