Zdraví

Pokud vás trápí bolest břicha, zácpa a nadýmání, možná trpíte SIBO

Občasná bolest břicha a problémy s trávicím traktem má asi každý. Ovšem pokud vás tento problém trápí často, můžete trpět problémem nazývající SIBO (syndrom bakteriálního přerůstání). Jedná se o bakteriální přerůstání v tenkém střevě a trápí mnoho lidí, i když to ani nemusejí tušit.

Co je SIBO?

Termín SIBO se používá v souvislosti s problémem nadměrného růstu bakterií v tenkém střevě. Pokud žaludek funguje správně, jídlo projde normálně trávicím traktem až do doby, než vstoupí do tenkého střeva. V normálním případě by se jídlo rozložilo na menší kusy a potřebné živiny by byly absorbovány. Jídlo by poté vstoupilo to tlustého střeva, kde se z potravy absorbuje ještě voda, a poté je ve formě výkalů odstraněno z těla. Lidé, kteří trpí SIBEM, ale mají obvykle vysoké množství bakterií v tenkém střevě. Tyto bakterie ovšem nejsou špatné a v těle mají svůj důvod, ovšem pocházejí z tlustého střeva. Ale jejich přítomnost v tenkém střevě způsobuje předčasné trávení a tedy nadýmání a bolest břicha.

Proč SIBO vzniká?

K tomuto problému vede několik problémů. Je to například antikoncepce, alkohol, antibiotika či nedostatek žaludeční kyselin.

SIBO diagnóza

Diagnostika SIBO se provádí dechovým testem, který odhaduje množství metanu a vodíku v plynu produkovaným bakteriemi, které jsou rozptýlené v krvi a plicích.

Jak léčit SIBO?

V první řadě je potřeba najít správný způsob, jak řešit nadměrný růst bakterií. Samozřejmě existuje mnoho léků pro zmírnění tohoto stavu, ale ty jsou plny chemických látek. Ve skutečnosti jsou potřeba spíše přírodní produkty, jako je česnek, oregano, olivový olej a další podobné plodiny s antimikrobiálními vlastnostmi. Lékaři předepisují i speciální diety s malým množstvím zkvasitelných přísad v jídelníčku. Nejlepší praxe nakonec bývá naučit se žít se zdravými návyky a vyhnout se věcem, které SIBO vyvolávají.

Pokud trpíte často nějakým problémem se zažíváním, zajděte ke svému ošetřujícímu lékaři. Možná i vy trpíte touto nemocí a máte špatně sestavený jídelníček.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button