PrevenceZdraví

Vydejte se na sběr mladých lístků břízy bělokoré

Na jaře se vydává na sběr řady bylin a rostlin, nezapomeňte ani na mladé lístky brízy bělokoré. V jejich listech se skrývá síla, která se vám může velmi hodit. Vydejte se tedy na procházku a sběr mladých lístků břízy bělokoré. 

Bříza bělokorá

Břízu bělokorou, jak už název napovídá, poznáte podle bílé kůry. Proto je jí někdy přezdíváno také jako „půvab Sibiře“. Bříza je vysokým listnatým stromem, jehož větve jsou na konci převislé. Mladé větévky jsou lysé. Objevují se však malé lístky a s nimi i samičí jehnědy. Bříza květe v průběhu dubna a května. K léčbě a v tradiční lidové medicíně se používá především list, někdy však bývá používána březová míza a pupeny.

Účinky na lidské zdraví

Vhodné je vyrazit na sběr listů na jaře, kdy jsou plné síly. Listy břízy působí jako diuretikum, tedy zvyšují vylučování vody a elektrolytů v moči. Užívat listy břízy by měli lidé trpící revmatismem, dnou či onemocněním ledvin a močových cest. Jejich účinky jsou také potopudné. Zbavují organismus chloridů a dalších solí. Pozitivně působí na hladinu cholesterolu v krvi, kterou snižují. Pupeny břízy jsou vhodné při osteoporóze a onemocnění slinivky břišní. Pokud vás trápí otoky a revmatismus, připravte si koupel z březového listí. Míza z břízy bývá užívána jako vlasové tonikum.

Bříza pomáhá na:

  • revma
  • nemoci ledvin a vylučovacího ústrojí
  • otoky
  • dnu
  • nemoci a bolesti kloubů
  • nemoci srdce
  • růst vlasů
  • vysokou hladinu cholesterolu v krvi
  • osteoporózu
  • nemoci slinivky břišní a sleziny

Jak listy použít?

Z březových listů se připravuje nálev, který se pije až 3 x denně mezi jídly. Pokud trpíte dnou či revmatismem, užívá se i s společně s tužebníkem, lípou a bezem. Pokud jde o urologické problémy, doporučuje se kombinovat s brutnákem nebo kopřivou. Vydáte-li se na sběr jarních pupenů břízy, můžete si připravit tinkturu. Listy se používají také na koupel, kdy se čerstvé či sušené listy povaří (cca 8 hrstí) v 5 litrech vody a vlijí se do vany. V koupeli relaxujte po dobu 10-15 minut. Mladé březové lístky dokonce můžete konzumovat, připravuje se z nich jarní salát či se přidávají do zeleninových pokrmů. Prostě tam, kam normálně přidáváte salát. Z březové mízy se dá vyrobit vlasová voda nebo sirup. Ideální je sbírat mladé lístky břízy v dubnu a začátkem května v dopoledních hodinách. Přejeme příjemné jarní sbírání!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button