Přírodní léčbaZdraví

Červený jetel, jistě po něm běžně šlapete a neuvědomujete si jeho léčivou sílu pro zdraví. Podívejte se na jeho účinky pro zdraví

Už jste někdy cucali nektar z červeného jetele? Jako dítě jsem seděla v poli našeho souseda, vytáhla kvetoucí stvol z červených jetelů a popíjela nektar z květů rostliny. Milovala jsem sladkou chuť tohoto letního léku, nevěděla jsem, že tato chutná bylinná rostlina má i silné léčivé vlastnosti!

Červený jetel, Trifolium pratense, je vytrvalá bylina, používaná pro pastvu skotu a je považována za jednu z prvních zemědělských plodin. Má keltský původ, roste divoce v loukách po celé Evropě, běžně vyskytuje na slunečných loukách a podél silnic. Fialově růžové květiny ve tvaru koulí na konci rozvětvených stonků mohou být vysušeny pro terapeutické použití.

Červený jetel je nazýván štěstí. Výraz „žijící z jetele“ se týká bezstarostného života, pohody a prosperity. Známé třílisté listy byliny byly spojeny středověkými křesťany s Trojicí.

Červený jetel byl používán k léčbě různých stavů, včetně černého kašle, bronchitidy a zánětů kůže. Tradičně byly na kůži aplikovány masti  z červeného jetelu pro léčbu psoriázy, ekzému, abscesů, vyrážky, cyst, nádorů a ran. Může být použit v mnoha formách: kapsle, čaj, tinktury, masti, koupele, obklady.

Červený jetel je považován za „čističku krve“ tím, že působí jako diuretikum a expektorant, zlepšuje oběh a pomáhá očistit játra. Je zdrojem mnoha živin včetně vápníku, chrómu, hořčíku, železa, niacinu, fosforu, vitamínu C, draslíku a thiaminu. Červený jetel je nejvíce dobře známý jako velmi bohatý zdroj isoflavonů, sloučeniny, které působí jako estrogeny a nacházejí se v mnoha rostlinách. Tyto fytochemikálie, které se nacházejí také v sóji, vypadají podobně jako hormon, estrogen. V současné době probíhá řada případových studií týkajících se účinků červeného jetele jako doplněk k otázkám zdraví žen a memopauzy.

U žen v menopauze isoflavon z červeného jetele snižuje riziko onemocnění srdce.

Extrakt červeného jetele zlepšuje zdraví kosti

Denní spotřeba extraktu z červeného jetelu prospěla ženám v menopauze ve zdraví kostí. Po 12 týdnech užívání extraktu z červeného jetelu zastavil osteoklasty, které jsou buňkami, které rozkládají kostní tkáň.

Isoflavony červeného jetele mohou zastavit růst rakoviny

Ve srovnání s americkými muži mají asijští muži, kteří konzumují dietu s vysokým množstvím isoflavonů, nižší riziko rakoviny prostaty.

Spotřeba 160 mg / den isoflavonů z červených jetelů také zastavila progresi rakoviny prostaty zabíjením rakovinných buněk.

Isoflavony červeného jetele zastavují zánět a snižují zánětlivé proteiny.

Červený jetel pomáhá zabránit ztrátě vlasů u mužů

Kombinace výtažku z červeného jetelu a biomimetických peptidů, zlepšila kvalitu a množství vlasů u 30 pacientů-mužů se ztrátou vlasů.

Nasbírejte si červený jetel v létě, když je v plném, otevřeném květu. Udělejte si čas k opláchnutí květin a zkontrolujte hmyz. Ujistěte se, že místo, které jste získaly, nebylo postříkáno chemikáliemi. Vytáhněte lístky z čerstvé květinové hlavy a přidejte je do salátů nebo připravte osvěžující červený jetelný ledový čaj. Chcete-li je později použít, opláchněte květy a položte květy ve stínu na papírové utěrky, abyste je osušili. Květiny uschovejte ve vzduchotěsných nádobách na chladném tmavém místě.

Červený jetel ledový čaj

Pro jednu velkou sklenici ledového čaje budete potřebovat:

Jedna až dvě čajové lžičky sušených květů červeného jetelu nebo ½ šálku čerstvých červených jetelových květů a 2,5 dcl dobré vody.

Přiveďte vodu do varu, nalejte vroucí vodu přes červené jetelové květy a nechte luhovat zhruba 7-12 minut. Nechte vychladnout, a nalijte do velké sklenice naplněné kostkami ledu. Ozdobte meduňkou, imetkou nebo mátou. Samozřejmě si můžete udělat i džbán jetelového ledového čaje a popíjet ho v horkých dnech.

Interakce a bezpečnostní opatření: Červený jetel může zvýšit účinek antikoagulačních léčiv, což zvyšuje riziko krvácení, takže před operací neberte červený jetel. Studie ukázaly, že červený jetel může zvýšit účinek estrogenů, pokud užíváte hormonální substituční léčbu nebo antikoncepční pilulky. Ženy, které jsou těhotné nebo kojící, by neměly používat červený jetel.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button