JídloVitamínyZdraví

Niacin (vitamín B3) je pro tělo nesmírně důležitý. Které rostlinné potraviny zařadit do jídelníčku, abychom ho měli dostatek?

Mikroživinu niacin, známou jako vitamín B3, tělo využívá pro správné fungování metabolismu, funkci nervového systému a jako efektivní antioxidační ochranu.

Tuto důležitou živinu není tělo schopno si samo vyrobit, proto ji musíme získávat konzumací potravin. Niocin je rozpustný ve vodě, to znamená, že tělo si niacin neuchovává do zásoby a přebytek vylučuje močí. Proto je důležité konzumovat potraviny obsahující větší množství naicinu.

Niacin je obsažen v játrech, lososu, kuřecím, krůtím a vepřovém mase. Dnešní trendy však volají po rostlinných alternativách.

Arašídy

Arašídy, kromě jiných zdraví prospěšných látek, obsahují také niacin. Poskytují přibližně třetinu denní doporučené dávky pro dospělého jedince ve dvou lžících arašídového másla.

Ačkoli mají arašídy zvýšený počet kalorií, nevede jejich konzumace k nárustu hmotnosti.

Avokádo

Avokádo je považováno za superpotravinu, proto není divu, že je v něm obsažen také niacin. Jedno avokádo obsahuje 20 % denní dávky.

Kromě něj konzumací avokáda získáte vlákninu, zdravé tuky a mnoho dalších vitamínů a minerálů.

Ve skutečnosti jedno avokádo obsahuje více než dvojnásobek draslíku než banán ( 29 , 30 ).

Avokádo je také vynikajícím zdrojem mononenasycených tuků, které mohou při pravidelné konzumaci pomoci snížit riziko srdečních onemocnění.

avokaco-niacin-B3

Hnědá rýže

Jeden šálek (195 gramů) vařené hnědé rýže obsahuje 18 % doporučené denní dávky niacinu.

Kromě obsahu niacinu má hnědá rýže vysoký obsah vlákniny, thiaminu, vitamínu B6, hořčíku, fosforu, manganu a selenu.

Bylo prokázáno, že výměna bílé rýže za hnědou snižuje zánět a zlepšuje ukazatele zdraví srdce u žen s nadváhou a obezitou.

Houby

Říká se, že Češi jsou národem kutilů a houbařů. Právě houby obsahují asi 15 % a 18 % doporučené denní dávky pro muže a ženy na šálek (70 gramů). Kromě toho jsou skvělým zdrojem vitamínu D.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button