JídloPrevence

Královna romantiky: čokoláda a její přínosy pro zdraví

Nyní by měli zbystřit všichni milovníci čokolády, proč? Jakákoliv její podoba je nejen silně návyková, ale také přináší řadu zdravotních výhod. Je spojená s pozitivními emocemi – dobrou náladou, láskou a romantikou.

Historie čokolády

Poprvé byla objevena stařičkým kmenem Mayů, později se jí naučili pěstovat i Aztékové. Původně je její název odvozen od slova „xocoati“, což v překladu značilo popis hořkého tmavého nápoje z kakaových bobů.

Čokoládové boby se pěstují na kakaovníku, jenž nese přízvisko „jídlo bohů“. Ne nadarmo se tedy o čokoládě traduje, že je zkrátka a jasně, božská!

Pokud se tedy budeme zabývat těmito literárními prameny, čokoláda se nejprve pila v tekuté formě, až poté se jí dala podoba tuhé čokoládové tabulky. Chtěli byste se na moment stát, aztéckým císařem Montezumou II., jenž jí konzumoval denně i více, než 50 šálků za den?

V současné době je to Jižní Afrika, která je světovým dodavatelem číslo jedna této lahodné pochoutky rozplývající se na jazyku.

Radujme se, čokoláda se skutečně dá považovat za zdravou surovinu!

Vůně čokolády působí navíc jako balzám na nervy. Uklidňuje je, jelikož navyšuje množství mozkových vln theta v mozku, což vyvolává relaxaci.

Bílá čokoláda

Je bohužel pro všechny z nás spíše zklamáním. Z technického hlediska by neměla být čokoládou ani nazývána. Neobsahuje totiž žádné kakao! Nenechte se zlákat ani cukrovinkami typu vícebarevných čokolád, potažených bonbónů atp. Je to jen reklamní trik.

Podporuje zdravé srdce

A to hned několika způsoby. Jsou zde chemické substance, které navozují úžasné pocity. Pravidelná konzumace čokolády příznivě působí na srdce.

A kupodivu má také antibakteriální účinek. Slupky kakaových bobů bojují proti zubnímu plaku. Na druhou stranu sladké způsobuje zubní kazy. Co z toho vyplývá? S mírou vám neuškodí, naopak prospěje! Po snězení čokolády si vyčistěte zuby a použijte zubní nit.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button