PrevenceZdraví

Růžový zázrak Ibalgin! Nebezpečná pilulka, která si dokáže vybrat svou daň!

Růžový zázrak- Ibalgin, univerzální lék, neodmyslitelná součást rodinných lékárniček, ale i ženských kabelek.

Jenže ta roztomilá růžová pilulka není zdaleka tak nevinná, jak se zdá a dokáže si vybrat svou daň!

Další studie dokumentují škody z důsledného užívání nesteroidních protizánětlivých léků (nesteroidní antiflogistikum- NSA), zejména před cvičením nebo po něm, které usnadňují bolest svalů a snižují bolesti kloubů. Lékaři se učí, že pravidelné spoléhání se na léky proti bolesti mohou přispět k vážným až překvapivým zdravotním problémům.

Srdeční komplikace z nadměrného užívání léků proti bolesti

Nejdůležitější z nich zahrnuje srdce. Studie zjistily, že vysoké dávky NSA zvyšují riziko infarktu a dalších srdečních problémů o jednu třetinu; ibuprofen, zejména více než zdvojnásobil riziko závažné srdeční příhody. Další nedávná studie zahrnující 10 milionů lidí zjistila, že ti, kteří v současné době užívají NSA, měli o 19% vyšší riziko hospitalizace pro srdeční selhání ve srovnání s těmi, kteří drogu užívali v minulosti. (Uživatelé NSA mají také vyšší pravděpodobnost krvácení ze střeva, což je vedlejší účinek léčiv.) Výzkum byl natolik přesvědčivý, že donutil správu potravin a léčiv, aby obsahovala od roku 2015 silnější varování o srdečních rizicích na štítcích těchto léků.

Srdce není jedinná ohrožená věc. Když výzkumníci studovali více než 55 000 žen ve studii zdravotních sester, zjistili, že lidé, kteří pravidelně užívali NSA v průběhu šesti let, měli o 10% vyšší riziko vzniku ztráty sluchu ve srovnání s lidmi, kteří drogy nepoužívali nebo je užívali méně často .

„Lidé si musí být více vědomi potenciálních nedostatků dlouhodobého užívání analgetik,“ říká Dr. Gary Curhan z Brigham a Women’s Hospital, která vedla studii o ztrátě sluchu.

Vzhledem k tomu, že NSA jsou dostupné bez předpisu, lze snadno předpokládat, že nepředstavují zdravotní riziko.

Statut léků na volném trhu vedl k uspokojení nad možnými nepříznivými účinky.

To se zdá být obzvláště pravdivé u lidí, kteří užívají NSA před nebo po cvičení. Někteří lidé užívají léky před dlouhými jízdami nebo v posilovnách, aby se pokusili zabránit bolestivým svalům, zatímco jiní je užívají okamžitě po cvičení ke snížení zánětu kloubů. Ve studii, která byla publikována v roce 2016, však vědci zjistili, že to může skutečně podpořit přerušení kostí. Saija Kontulainenová, profesorka kineziologie na univerzitě v Saskatchewanu v Kanadě, a její kolegové studovali skupinu 90 starších lidí, kteří byli náhodně zařazeni buď do výcviku na odpor, nebo do režimu protahování a kteří užívali ibuprofen nebo placebo ihned po výkonu . Když studovali skeny a další měření kostí a svalů, zjistili, že lidé, kteří užívali nesteroidní protizánětlivé léky těsně před tím, než absolvovali trénink na odpor, zaznamenali více kostní ztráty než ti, kteří drogy nepoužívali.

Kontulainen říká, že drogy působí tím, že snižují zánět, a to pomáhá udržet kosti. Ale léky proti bolesti, jako je ibuprofen, také ovlivňují skupinu chemických látek nazývaných prostaglandiny.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSA) inhibují uvolňování prostaglandinů, takže užívání NSA hned po těžkém tréninku může vyloučit jakýkoli příznivý účinek na kosti. „Ztrácíš prospěch kostní hmoty tak, jako kdyby jsi necvičil.”

Maximální doporučená denní dávka bez předpisu je 1200 mg. Těch, kteří se doporučení nedrží a dlouhodobě polykají třeba šest růžových tabletek denně, je přesto stále hodně. Vysoké a hlavně pravidelné dávky ibuprofenu ničí žaludeční sliznici, způsobují žaludeční vředy a ohrožují i střeva. „Odhaduje se, že je u nás půl milionu lidí, kteří to s Ibalginem a dalšími nesteroidními antirevmatiky přehánějí.

Co způsobuje nadměrné užívání ibuprofenu?

• ničí žaludeční sliznici (křečovitá bolest břicha)

• způsobuje žaludeční vředy (riziko prasknutí a vykrvácení)

• ohrožuje střeva (dlouhotrvající průjmy)

• zvyšuje riziko infarktu o 50% (zejména pokud má pacient vysoký tlak)

• třikrát zvyšuje riziko mrtvice

Ženská záležitost

Až polovina žen nosí Ibalgin stále v kabelce. Důvod? Bolest vnímají intenzivněji než muži, a proto častěji sahají k rychlému řešení v podobě tabletek. Často berou tyto léky také sportovci a lidé, kteří pracují na směny nebo mají fyzicky namáhavou práci.

Co si tedy vzít proti bolesti?

Na ženské problémy kontryhel, začít pít 5 dní před menstruací a běhěm ní. Čaj z měsíčku nebo heřmánku také pomůže zmírnit křeče. Na bolest zubů hřebíček naložit do Alpy a potírat zuby. Na bolest hlavy Kozlík lékařský, Čekanka nebo Kopretina řimbaba. Na bolest žaludku pomáhá čaj ze Zeměžluči nebo z Pelyňku. Na bolest v krku Šalvěj, Mateřídouška nebo Řepík. Na bolest močového měchýře Vrbovka malokvětá. Na bolest kloubů Kostival, nebo Vrba kůra.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button