Rady a tipyZdraví

Bylinné čaje pro naše zdraví

Bylinné čaje pomáhají nejen při nachlazení. Mohou být alternativou k čajům klasickým či ovocným. Můžeme je připravovat z jednotlivých bylin nebo si připravit různé směsi. Přestože jsou tyto směsi k dostání i v obchodech, není nadto si je připravit doma z vlastních zdrojů. Bylinky pro jejich přípravu můžeme pěstovat na zahrádce či v truhlíku na okně. Není nad čaj vyrobený z čerstvých bylinek.

A které bylinky se používají nejčastěji?

Máta

Vyskytuje se několik typů, ale nejběžnější je asi máta peprná. Obsahuje aktivní látku – mentol. Její osvěžující chuť si můžeme vychutnávat kdykoli. Mátový čaj je osvěžující, pomáhá zlepšit trávení, snižuje plynatost a funguje i na pálení žáhy. Šálek teplého čaje s lžící medu vypitý na noc zmírní kašel a podporuje dobrý spánek.

Meduňka

Meduňkový čaj má uklidňující účinky na naši nervovou soustavu, pomáhá při zmírňování úzkosti a neklidu. Je považován za výborný prostředek proti hyperaktivitě a podrážděnosti dětí.

Heřmánek

Heřmánkový čaj můžeme použít při zánětech dýchacích cest či při výskytu aftů. Šálek heřmánku může být dobrý pro ty, kdo trpí nespavostí. Je vhdný při nachlazení – podporuje pocení, má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Pomáhá při nadýmání, průjmu a bolestech břicha.

Heřmánkový čaj pijte jen při potížích, nikdy ho nepoužívejte dlouhodobě. Má účinky jako antibiotikum a může po dlouhodobějším užívání zlikvidovat střevní mikroflóru.  

Tymián

Obsahuje thymol, který bývá součástí zubních past a ústních vod, neboť, díky svým antibakterálním vlastnostem, potlačuje množení bakterií.

Tymiánový čaj je vhodný při žaludečních problémech – především poruchách trávení a plynatosti. Také může být použit k léčbě zánětů hrtanu, průdušek a dalších infekcí dýchacích cest.

Tymiánový čaj smíchaný s medem uleví od kašle a nachlatení. Pokud jej použijete jako kloktadlo, bude fungovat proti zánětu mandlí a při bolestech v krku.

Bazalka

Bazalku používáme v kuchyni jako dochucovadlo různých pokrmů. Pro léčebné účely slouží čaje především na uvolnění různých druhů křečí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button