Databáze nemocíZdraví

Prostatitida: Častý problém s prostatou u mladších mužů

Nejčastějším problémem prostaty a močových cest u mužů mladších 50 let. Prostatitida nebo zánět prostaty je onemocnění trávicího traktu a ledvin.

Existuje několik typů prostatitidy

Prostatitida způsobená bakteriemi je známá jako bakteriální prostatitida a může způsobit akutní (krátkodobou) nebo chronickou infekci.

Nebakteriální mikrobi mohou způsobit jiný typ chronické prostatitidy, známé jako syndrom chronické pánevní bolesti, který se může také vyvinout v důsledku chemikálií v moči, infekce močových cest nebo poškození pánevního nervu.

Příznaky se liší v závislosti na typu prostatitidy, ale mohou mimo jiné zahrnovat problémy s močením, bolest (od hráze k penisu a šourku až po centrální dolní břicho a spodní část zad), horečku a bolesti těla.

U některých lidí se vyvine asymptomatická zánětlivá prostatitida, při které je prostata zanícená, ale nevyvolává žádné příznaky ani nevyžaduje léčbu.

Bakteriální prostatitida se nejčastěji léčí antibiotiky. Syndrom chronické pánevní bolesti může vyžadovat léky, operaci a změny životního stylu.

V průběhu času může prostatitida způsobit sexuální dysfunkci, abscesy v prostatě, zánět blízkých reprodukčních orgánů a infekci krevního řečiště.

Další častý problém: Zvětšená prostata nebo benigní hyperplazie prostaty

Nerakovinné zvětšení prostaty je nejčastějším problémem prostaty u mužů starších 50 let.

Není dobře pochopeno, co způsobuje zvětšení prostaty, známé také jako benigní hyperplazie prostaty (BPH) , ale výzkum naznačuje, že na vině mohou být hormonální změny související s věkem. Muži mladší 40 let mají příznaky BPH jen zřídka.

U mužů s BPH prostata tlačí a svírá močovou trubici, jak se zvětšuje.

Tento tlak může negativně ovlivnit močový měchýř, který je spojen s močovou trubicí, tím, že jej oslabí a zabrání úplnému vyprázdnění.

Zvětšení prostaty může způsobit řadu souvisejících příznaků močení, jako jsou:

  • Zvýšená frekvence močení a urgence
  • Slabý nebo přerušovaný proud moči
  • Moč s neobvyklou barvou nebo zápachem
  • Nykturie neboli časté močení během období spánku
  • Bolest po močení (nebo po ejakulaci)

V průběhu času může BPH způsobit komplikace, včetně infekcí močových cest, poškození močového měchýře nebo ledvin a močových kamenů, mimo jiné.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button