PrevenceRady a tipyZdraví

Které potraviny pomáhají proti stresu

Někdo bojuje proti stresu velkým množstvím čokolády, sladkostmi či pizzou. To všechno jsou nezdravé potraviny, které našemu tělu neprospívají. Nabízímě několik potravin, které snižují hladinu stresu a zároveň prospívají našemu tělu.

Ovesné vločky

Obsahují komplexní sacharidy, které uvolňují energii pomaleji, ale stále, zvyšují hladinu serotoninu, který má vliv na naše mozkové buňky, zejména na ty, které souvisejí s náladou, chutí k jídlu, spánkem, pamětí a učením. Nízká hladina tohoto hormonu je spojena se stresem, úzkostmi, depresí a návaly vzteku.

Vločky také pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu. Vyhněte se však vločkám instantním, které většinou mají nízou hladinu vlákniny a naopak vysokou hladinu cukru.

Avokádo

Je nejen chutné, ale také nabízí řadu živin a zdravotních výhod. Bylo prokázáno, že reguluje hladinu cukru v krvi. Obsahuje velké množství draslíku a kyseliny listové. Doplňte jím třeba váš oblíbený salát či sendvič.

Zelený čaj

Obsahuje L-theanin, který zvyšuje hladinu dopaminu a sertoninu. Polyfenoly v něm obsažené mají antidepresivní účinky a odvracejí pocit úzkosti. Ačkoli jsou přínosné všechny odrůdy, Matcha stojí v popředí.

Mořské plody a ryby

Tyto potraviny jsou bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin, které bývají spojovány s nízkou úrovní depresí, úzkostí a stresu. Zvýšený příjem těchto kyselin zlepšuje schopnosti zvládat stres.

Potraviny bohaté na vitamín C

Bylo prokázáno, že vitamín C snižuje fyzické i psychické účinky stresu a napomáhá při snižování hladiny kortizolu v tělě (stresový hormon). Mezi potraviny s vysokým obsahem vitamínu C patří žluté a červené papriky, guava, brokolice, kapusta, papája, citrusové plody či jahody.

Hořká čokoláda

Osvědčený lék na stres a úzkost je kvalitní hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa (74%).

Zelená listová zelenina

Tento druh zeleniny má vysoký obsah kyseliny listové, vitamín B (pomáhá v produkci serotoninu a dopaminu) a hořčík.

Ořechy a semena

Jsou bohaté na tryptofan (aminokyselina), který pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu. Pro zvýšení jeho hladiny zkuste zařadit do jídelníčku dýňová semínka, semínka chia, slunečnice či lnu. Z ořechů jsou to především nesolené pistácie, kešu ořechy, mandle či ořechy lískové.

Vitamín D

Naše tělo jej umí syntetizovat díky slunečnímu záření. Mezi známky a příznaky jeho nedostatku patří špatná nálada, deprese a úzkosti. Mezi potraviny s obsahem vitamínzu D patří vaječný žloutek, hovězí maso, mořské plody, rybí tuk a potraviny o něj obohacené – cereálie, jogurty či mléka na rostlinné bázi.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button