OstatníPrevence

Vědecká studie tvrdí, že hlídání vnoučat může sloužit jako prevence proti demenci

Myslíte si, že blízký vztah mezi vnoučaty a jeho prarodičem je důležitý? Pro mnoho rodin jsou prarodiče pilířem, který zastává důležitou pomoc při hlídání dětí. Rodiče často pracují dlouhé hodiny a nemají nikoho, kdo by se o jejich děti postaral. Proto se nejvhodnější volbou jeví dědeček a babička, u kterých mají jistotu, že se o ně s láskou postarají. Mezi prarodiči a vnoučaty tak díky tomu vznikají silné vazby. Někomu by se tento fakt mohl zdát zbytečný, když pomineme dobré rodinné vztahů. Nedávná studie ale zjistila, že tato silná propojení mohou mít velmi příznivý vliv na prarodiče, jelikož je posilováno jejich psychické zdraví. Pojďme se tedy společně podívat na to, proč je tak důležité, aby prarodiče a vnoučata byla v častém kontaktu.

Podle studie provedené North American Menopause Society může u starších pacientů tento vztah zabránit kognitivní poruše, která se projevuje jako Alzheimerova choroba, nebo senilní demence. Do výzkumu se přihlásilo 186 australských žen ve věku od 57 do 68 let, které procházely různými mentální testy. Nejlepších výsledků dosáhly ženy, které tvrdily, že každý týden stráví se svými vnoučaty alespoň jeden den v týdnu.

Hlídání dětí vyžaduje určitou fyzickou a psychickou námahu, která má v důsledku velmi pozitivní vliv na duševní zdraví. Aby docházelo k maximálnímu využití výhod, prarodiče nesmí být přetěžováni a jejich hlídání nesmí být častější, než čas, který dítě stráví se svým rodičem. Studie tedy ukázala i fyzické přetížení babiček, které své vnoučat hlídaly 5 dní v týdnu a více.

Podle dr. Gasse, výkonného ředitele společnosti vykonávající výzkum, má babička v rodině velmi důležitou roli, kterou nelze potlačovat. Když se bude v míře stýkat se svými vnoučaty, může to mít neuvěřitelně pozitivní vliv na její psychické zdraví.

Vysvětlení je následující: Děti představují zdroj určitého uspokojení prarodičů, vzhledem k tomu, že jejich výchova neprobíhá pod velkým stresem, jako je to u rodičů. Zaměřují se více na zábavu a se svými vnoučaty zažívají mnoho radosti. Díky této skutečnosti se v těle babičky, nebo dědečka začínají uvolňovat endorfiny spolu s pocity užitečnosti. Oba tyto fakty udržují jejich psychický stav v dobré kondici.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button