PrevenceRady a tipy

Seznamte se s yzopem

Je to velmi nenáročná rostlina, které se daří od teplých středomořských oblastí až po nehostinnou Sibiř. Jedná se o drobný keřík s modrými květy, které z dálky připomínají levanduli. Patří mezi stále zelené rostliny, proto nás potěší, když si jeho lístky můžeme natrhat i v zimě. Květů si však užijeme jen během letního období.

Yzop jako koření

Je to velice aromatická bylina, proto s ní opatrně, abychom nepotlačili chuť ostatních surovin. Přidáme-li yzop do vody, ve které vaříme luštěniny, zmírníme jejich nadýmavé účinky a budou stravitelnější. Netradiční příchuť dodá i marmeládám a zavařenému ovoci.

Yzop jako léčivka

Má velice podobné účinky jako šalvěj. Obsahuje silice, které mají dezinfekční a prokrvující účinky, je plný vitamínu C, který podpoří váš imunitní systém, a antioxidantů, které napomáhají zpevňovat stěny cév. Také je to skvělý lék na chřipku a nachlazení, má dezinfekční a antibiotické účinky (odvarem z yzopu můžeme kloktat při bolesti v krku), podporuje uvolňování hlenu, což napomáhá při odkašlávání.

  • Listy můžeme potírat bodnutí hmyzem, řezné rány a pohmožděniny.
  • Nať se používá při léčbě zánětu průdušek, močových cest, dutiny ústní či nadýmání.
  • Nálev z květenství můžeme používat proti kašli, bolestem v krku nebo ke zlepšení trávení.

Domácí recepty

Odvar – 2 lžičky sušené bylinky a půl litru vody povaříme 5 minut, poté necháme 10 minut louhovat, scedíme a 2x denně popíjíme.

Kloktadlo – hrstičku sušeného yzopu zalijeme půl litrem vody, necháme louhovat za studena, scedíme a kloktáme.

Víno – 80 g byliny zalejeme 1 litrem bílého vína a necháme 8 dní louhovat, yzopové víno může sloužit jako afrodiziakum.

Bylinkový ocet

Tento ocet je ideální pro přípravu zeleninových salátů.

Suroviny: trošku yzopu, tymiánu, saturejky, libečku, rozmarýnu, šalvěje a máty nasekejte na drobno a na čtyři dny ponořte do octa. Poté přeceďte.

 

Pozor –  yzop se nedoporučuje používat při stavech podráždění a nervozity.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button