Prevence

Černý čaj: Podpoří zdraví srdce, trávicího traktu a zbaví vás stresu

Čaj patří mezi nápoje, kterých si na naší planetě nejvíce užíváme. Kromě toho, že je to nápoj lahodný a v zimě i v létě nás potěší, přináší také mnohé zdravotní účinky. Důležitá je však kvalita čaje, samozřejmě pytlíkový čaj, který se skládá jen ze smítek, které při zpracování čaje odpadnou, není tak kvalitní jako sypaný čaj, jehož lístky si můžete prohlédnout. Podívejte se s námi na to, jaké zdravotní výhody vám přináší pití černého čaje.

Jak je to s černým čajem?

Je černý čaj zdraví a přínosný pro váš organismus? Černý čaj obsahuje antioxidanty zvané polyfenoly, které chrání buňky před poškozením volnými radikály a chrání proti stárnutí organismu. Účinky černého čaje se také spojují se zvýšenou duševní bdělostí, nižším rizikem vzniku rakoviny vaječníků a snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby, cukrovky a onemocnění srdce. Dnes je černý čaj stále velmi populární a je konzumován denně, především na západě planety v jihoasijských zemí, na Srí Lance a v Indii. Konzumován je buď horký, to spíše na východě planety či studený jako ledový čaj s citronem a sladidlem.

Zdravotní výhody

Posiluje zdraví srdce

Podle četných studií bylo odhaleno, že černý čaj pozitivně působí na zdraví srdce. Studie publikované v roce 2017 se zaměřily na účinky konzumace černého čaje ve spojitosti s rizikem ischemické choroby srdeční. Studie kooperovala s 350 000 mužů a žen ve věku 30 až 79 let z 10 oblastí v Číně. Výzkumníci zjistili, že se riziko vzniku ischemické choroby srdeční snižuje, podobně jako rizika závažných koronárních příhod (srdeční infarkt). Pravidelné užívání černého čaje vede také ke snížení hladiny triglyceridů, poklesu špatného cholesterolu LDL.

Pomáhá v boji proti rakovině

Černý čaj také patří na seznam potravin a nápojů, které vás preventivně chrání pře vznikem rakoviny. Studie z roku 2013 zveřejněná v časopise Americam journal of Epidemiology zkoumala účinky konzumace flavonoidů, které jsou bohatě obsaženy v černém čaji ve spojitosti s rakovinou prostaty. Černý čaj je považován za zdroj zdraví prospěšných flavonoidů, jako je katechin, epikatechin a myricetin. Bylo zjištěno, že pravidelný přísun flavonoidů snižuje riziko vzniku karcinomu prostaty.

Snižuje riziko vzniku cukrovky

Diabetes je stále rostoucí zdravotní problém celé populace na planetě. Studie zveřejněná v časopise Diabetology zkoumala vztah spotřeby černého čaje s cukrovkou 2. typu. Bylo zjištěno, že pití černého čaje je spojeno se sníženým rizikem vzniku cukrovky 2. typu.

Zmírňuje podráždění žaludku

Pokud je váš žaludek podrážděný, trápí vás průjem, dopřejte si silný šálek černého čaje. Třísloviny, které obsahuje černý čaj mají stahující účinek na střevní stěny. Pomůže vám dostat vše zpět pod kontrolu.

Antibakteriální schopnosti

Černý čaj má také silné antibakteriální a antioxidační účinky. Výzkum ukázal, že fenolické sloučeniny černého čaje a také taniny mají schopnost inhibovat některé typy bakterií. Černý čaj příznivě působí především na váš trávicí trakt a ničí nebezpečné bakterie v něm.

Snižuje stres

Jednou z nejoblíbenějších výhod pití černého čaje je také to, že uvolňuje stres. Pomáhá od bolestí hlavy a podporuje duševní bdělost. Obsahuje totiž také kofein, který podporuje vaše soustředění.

Uvařte si šálek černého čaje

Černý čaj se zalévá horkou vodou. Použijte černý sypaný čaj a vybírejte ho podle vůně a kvality. Lístky černého čaje by neměli být příliš poničené, měly by si ponechat svou vůni a tvar, určitě byste na nich neměli najít stopy podivných skvrnek. Dopřejte si lahodnou chuť černého čaj pravidelně.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button