PrevenceZdraví

Jaké byliny můžete na jaře sbírat?

Vydejte se na poklidnou jarní procházku a pozorně se kolem sebe porozhlížejte. Jaro je obdobím, kdy se celá příroda probouzí k životu a ty nejléčivější bylinky produkují mladé lístky plné síly. Nasbírejte si některé rostliny a byliny, které si můžete do zásoby nasušit na celý rok, budou se vám hodit i v období zimy. Na jaké byliny a rostliny už můžete pomalu ale jistě vyrazit?

Obohaťte jídelníček

Na procházkách můžete nyní narazit na mladé lístky pampelišek, medvědí česnek či divokou pažitku. Všechny tyto rostliny můžete přidat do svých pokrmů. Mladé lístky pampelišek přidejte do vašeho salátu či jarní nádivky. Můžete si je také nasušit. Pampeliška má celkově příznivý vliv na žaludek a zlepšuje trávení. Pomůže s jarní únavou a je vhodné ji užívat při cukrovce. Medvědí česnek chutná skvěle i na chlebu s tvarohem, ale připravit si z něj můžete i vynikající pesto či ho přidat do polévek. Medvědí česnek má pozitivní vliv na trávení, paměť, stavy úzkosti, vysoký krevní tlak, čistí ledviny a pomáhá hojení ran. Nasbírat si můžete i divokou pažitku, která je podobná klasické, kterou pěstujeme na zahradách, ale její chuť je méně výrazná. Připravit si z ní můžete pažitkovou pomazánku s tvarohem.

Připravte si sirup a med

Při jarní procházce můžete narazit také na první lístky jitrocele, z kterého si snadno vyrobíte účinný sirup na kašel. Připravte si zavařovací sklenici, do které budete vrstvit vždy jitrocel, poté cukr, jitrocel, dokud nebude sklenice plná. Nechte ji den odstát a poté doplňte lístky jitrocele. Umístěte sklenici na tmavé místo (lze ji zakopat pod zem) a cca 14 dní počkejte. Poté stačí sirup dvakrát svařit a přelít do menších skleniček. Sbírat již můžete i první kvítka podbělu, který je skvělý při léčbě nachlazení a kašle. Nasbírejte a nasušte si jeho květy i na zimu. V průběhu května můžete sbírat také listy podbělu, které se suší a míchají s květy. Poté se užívají ve směsi. Zahlédnout můžete také první květy pampelišek, počkejte, až jich bude více a vydejte se na sběr. Z pampeliškových květů si snadno připravíte domácí med, který mohou konzumovat i vegani. Zapomenout nesmíme ani na řebříček, léčivou rostlinu, kterou ocení pro své účinky zvláště ženy. Řebříček pomáhá ustálit nepravidelnou menstruaci, pomůže od menstruačních bolestí a křečí a užívat by ho měly ženy v průběhu klimakteria. Připravit si z řebříčku můžete čaj, tinkturu, mast či koupel.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button