PrevenceZdraví

Vyrazte na sběr podbělu lékařského

Již nyní se můžete občas setkat s prvními žlutými kvítky podbělu lékařského. Podběl hned z jara začíná zdobit louky a stráně žlutými kvítky. Podbělu se daří jen na hlinité a jílovité půdě, na ní ho vždy najdete. Květy podbělu skrývají mnoho pozitivních účinků pro vaše zdraví a budou se vám hodit při jarních nastydnutích i jako zásoba na zimu. Vyrazte na sběr podbělu a nasušte si ho zásobu i na zimu.

Účinky podbělu

Podběl velmi oceníte jako zachránce přes celou zimu. Má totiž silné schopnosti uvolňovat hleny a působí protizánětlivě. Ať už vás bude trápit zánět průdušek, katar hrtanu a hradla, astma, zápal pohrudnice podběl vždy pomůže. Jen si představte, jak dlouho vás kašel vždy provází. Stačí si uvařit čaj z podbělu, který zdlouhavý kašel a stálý chrapot účinně vyléčí.

Léčba s podbělem

Připravíte-li si silný odvar z listů podbělu, můžete jej aplikovat ve formě obkladů na skrofulózní vředy. Trápí-li vás chronický zánět průdušek, který provází obtíže s dýcháním, doporučuje se vdechovat páry z podbělu (i z listů a květů). Podběl pomůže i s oteklýma nohama. Dopřejte jim koupel z listů z podbělu. Z listů se připravuje také sirup, který pomáhá s léčbou různých chorob plic a průduškovým katarem.

Jak si připravit sirup z podbělu?

Nasbírané listy vkládejte do sklenice na zavařování, vždy dejte vrstvu listů a další vrstvu tvoří cukr. Takto navrstvěte směs až bude sklenice plná. Nechte nějaký čas usadit a listy doplňujte. Převažte vrstvou silného pergamenu či celofánem a dejte do díry v zemi. Na sklenici položte desku a zasypte hlínou. Takový retro recept na sirup, za který však budete nesmírně vděční. Po osmi týdnech vykopete dokonalý sirup. Ten stačí dvakrát převařit a po vychladnutí plnit do sklenic. Slouží jako prevence zvláště v zimě, kdy vás ochrání před chřipkou a nachlazením.

Listy podbělu

Zajímavé je, že podběl nejdříve vystrkuje svá kvítka, a až po dvou měsících na to se plně rozrůstají jeho zelené listy. I ty jsou pro vaše zdraví příznivé. Natrhejte si zelené lístky podbělu, navrchu zelené, spodní strana je stříbřitě bílá. Oceníte je při přípravě polévek a do jarních salátů. Jsou totiž skvělým zdrojem vitamínu C. Na jejich sběr vyrazte až v květnu. Sbírat je však můžete i na čaj a následně si připravovat odvar ze směsi listů a květů podbělu.

Jak podběl užívat?

Z podběle si můžete připravit čaj, buď jen z květů či z květů a listů. Lžička směsi se spaří 250 ml horké vody a nechává se krátce vylouhovat. Z listů podbělu si můžete připravit i obklad. Při plicních problémech je vhodné inhalace podbělu. Páry vdechujete pod ručníkem. Nohám uleví koupel z podběle a v zimě oceníte zmíněný sirup.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button