PrevenceZdraví

Smoothie s koriandrem, aneb účinky koriandru na vaše zdraví

Milujete vůni a chuť koriandru? Koriandr je velmi specifickou bylinou, která se stala poměrně běžnou i u nás. Ne každý si však na její chuť zvykne. Objevte účinky koriandru, které má na vaše zdraví, a připravte si z něj zdravá smoothie, která osvěží a nastartují váš den. 

Proč si dopřávat koriandr?

Koriandr můžete pěstovat na své zahrádce i za oknem. Je bohatý na vitamin A, C, K, E, vápník, železo a hořčík. 1/4 šálku čerstvého koriandru poskytuje 16 % denní dávky vitamínu K. Ten má vliv na silné a zdravé kosti, zuby a vlasy. Koriandr je také považován za antidiabetickou rostlinu a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a podporuje kardiovaskulární zdraví.

Koriandr a jeho účinky

Koriandr má mnoho účinků na vaše zdraví. Pozitivně působí na váš zažívací trakt, zbavuje křečí, povzbuzuje nervový systém a působí i proti kašli. V kuchyni jistě využijete zelenou nať koriandru, jinak se sbírá převážně plod. Koriandr je vhodný pro všechny, které trápí nadýmání, křeče žaludku či kolika. Potěší i vaši slinivku a zbavuje střeva parazitů. Používat můžete drcená semínka připravená jako odvar, či je polykat čerstvě nadrcená. Z koriandru se vyrábí také léčivé víno, nebo se s ním dochucuje kořalka. Zvláště těhotné ženy a ženy kojící by si měly koriandr v kombinaci nejlépe s anýzem, fenyklem a kmínem hojně dopřávat.

Smoothie s koriandrem a zázvorem

Lahodné smoothie s koriandrem, zázvorem a okurkou je pro vaše tělo detoxikačním pomocníkem. Zázvor posiluje obranyschopnost, podporuje hubnutí, okurka dodá dostatek vlákniny, limetka osvěží a koriandr pečuje o váš trávicí trakt. Jemnost smoothie dodává bílý jogurt, použít můžete také veganský, například kokosový.

 • ½ šálku koriandru
 • 1 šálek nastrouhané okurky
 • šťáva z jedné limetky
 • 2 lžičky strouhaného zázvoru
 • 4 sušené fíky
 • 120 g jogurtu

Všechny ingredience rozmixujte a podávejte vychlazené, doplnit můžete i o led.

Smoothie s ananasem

Druhým typem smoothie je ananasovo koriandrové doplněné o kokosovou vodu. Základem je jemné kokosové mléko, kokosová voda, limetka, mražený ananas, který dodává smoothie krásnou hustotu a chlorella, díky kterému je smoothie ještě více zelené.

 • ½ šálku kokosového mléka
 • šťáva z 1 limetky
 • 3 šálky mraženého ananasu
 • ½ hrsti čerstvého koriandru
 • ½ čajové lžičky prášku chlorella
 • kokosová voda, začít s 1 šálkem

Všechny ingredience rozmixujte a podle potřeby přidávejte kokosovou vodu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button