PrevenceZdraví

3 rostliny, které pomohou vyčistit plíce od prachu, plísní, bakterií a chemikálií

Než začneme povídání o rostlinách, pojďme si říci několik slov o plicích. Podle odborníků jsou plíce jedním z nejvytíženějších orgánů v těle. Zatímco bez jídla vydrží člověk i několik dní, bez kyslíku pouze několik minut. Proto je nezbytně nutné, aby byly naše plíce zdravé a silné. V současné době existuje řada věcí, které mohou způsobovat problémy našim dýchacím cestám – alergie, astma, škodlivé bakterie, znečištěné životní prostředí.

To jsou nejčastější příčiny respiračních onemocnění (dýchací potíže, podrážděné nosní či krční cesty). Pokud jste někdo tyto problémy zažili, víte, že mohou mít na náš organismus nebezpečný vliv. Bylinné terapie jsou jedním ze způsobů, jak našich dýchacím cestám alespoň trochu ulevit.

Oregano

Pro naše tělo jsou invazivní především pyl, prach, plísně, chemikálie a bakterie obsažené ve vzduchu. Tělo uvolňuje chemické látky zvané histamin, ty způsobují reakce podobné reakcím alergickým – zduření nosní sliznice, zvýšená produkce hlenu, kýchání. Oregano pomáhá snižovat tyto reakce. Obsahuje kyselinu rozmarýnovou, která snižuje nahromadění tekutin a dokonce i otoky během alergických reakcí. Také obsahuje vápník, hořčík, zinek, železo, draslík, vitamíny A a C a niacin. I když tyto složky nemají přímo vliv na dýchací potíže, jejich přítomnost v těle je nezbytná pro správné fungování a podporu imunitního systému, který může částečně ovlivnit činnost dýchacích cest.

Eukalypt

Všichni zajisté známe zdravotní přínosy eukalyptového oleje, který má silné protizánětlivé, protikřečové, deodorační, antiseptické, antibakteriální, stimulující a další léčivé vlastnosti. Eukalyptová silice je účinná při léčbě řady respiračních onemocnění, včetně rýmy, kašle, bolesti v krku, astmatu nebo zánětu vedlejších nosních dutin. Eukalyptový olej je, díky svým vlastnostem, složkou v mnoha lécích. Při léčbě bolestí v krku jsou velmi účinná kloktadla vyrobená z eukalyptového oleje a teplé vody.

Plicník

Tato rostlinka se používá při léčbě kašle a zánětu průdušek. Její využití má dvě formy:

Nálev: dvě čajové lžičky sušené byliny přelít šálkem horké vody, nechat louhovat asi 10 minut, slít. Podáváme třikrát denně jako nápoj.

Tinktura: podáváme 1 – 4 mililitry tinktury 3 krát denně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button