NezařazenéPrevenceRady a tipy

TOP 12 levných superpotravin, které při nákupech nesmíte vynechat

V posledních letech se všude mluví o tzv. „superpotravinách.“ Termín jako takový vznikl na začátku 20. století, ale stále roste jeho popularita. Ale jaké kvality dělají z jídla onu superzázračnou potravinu, bez které se prý nemůžeme obejít? Podle definice se jedná o takovou stravu, která je velmi bohatá na živiny a zdraví prospěšná. Pomáhá vám podpořit zdraví tím, že chrání vaše srdce, játra, podporuje metabolismus a imunitu nebo posiluje kosti.

Určitě bychom však neměli věřit všem těm magickým vlastnostem superjídel, které nám každý den předhazuje potravinářský průmysl s cílem vydělat co nejvíce peněz na naší důvěřivosti. Předtím, než utratíte stovky korun za nejrůznější „zaručené“ speciality, podívejte se na následující seznam, kde najdete levné potraviny i nápoje, které pomohou zlepšit váš zdravotní stav, dodají živiny a navíc vás finančně nezruinují.

Dragon fruit pomáhá snižovat hladinu cholesterolu

Dragon fruit vypadá jako maličký kaktus. Toto zeleno-růžové lahodné ovoce obsahuje jen 60 kalorií, ale je bohaté na vitaminy C, B1, B2, B3 a minerály jako železo, vápník a fosfor. Je velmi zdravotně prospěšné; díky zdravým tukům pomáhá snižovat cholesterol a je také dobré pro zažívání díky vysokému obsahu vlákniny. Navíc pomáhá bojovat proti vzniku cukrovky, příznakům stárnutí, snižuje příznaky artritidy i akné. Je mnoho způsobů, jak tyto lákavé plody zařadit do jídelníčku, ale skvělý je například shake nebo smoothie.

Nejlepší „anti-aging“ nápoj: zelený čaj

Zelený čaj původně pochází z Číny, dnes je však díky svým zdravotním benefitům rozšířen téměř po celém světě. Díky způsobu, jakým je zpracován, si zachovává velké množství antioxidantů, na rozdíl od čaje černého. Tento nápoj podpoří váš metabolismus, je dobrý pro zdravé srdce, bojuje proti cukrovce a rakovině, snižuje nezdravý cholesterol a je vhodný proti špatné náladě a depresi.

Potřebujete detox? Pijte vodu s citronem

Tento osvěžující nápoj má hodně co nabídnout. Citron je bohatý na vitamin C, B, vápník, železo a další látky, není tedy pochyb, že je velmi zdravý. Jestliže jej přidáte do vody, pomůže vám chránit vaše zuby, podporuje zdravé trávení, detoxikuje, pomáhá snižovat váhu a zbavit váš organismus překyselení. Při přípravě citronové vody je vždy dobré ji nechat odstát 2 až 4 hodiny předtím, než ji budete pít.

„Nadopujte se“ živinami

Tato zelenina je plná antioxidantů a poprvé byla pěstována již před 4 000 lety, populární je však do současnosti. Je bohatá na vlákninu, železo i draslík, ale také na vitaminy skupiny B a vitamin C. Uhádli jste? Je to červená řepa, která posiluje váš mozek, reguluje krevní tlak, pomáhá v boji proti rakovině i překyselení. Můžete ji zapékat, přidávat do salátů, a dokonce i koláčů.

Zázvor

Zázvor je již dlouho známý svými zdravotními přínosy. Můžete ho konzumovat například ve formě čaje nebo ho přidávat do různých pikantních omáček. Tento kořen je výborný při zažívacích problémech a pomáhá při problémech se žaludkem i při rakovině tlustého střeva. Také by jej měli užívat lidé s onemocněním dýchacích cest, při chřipce či nachlazení. Navíc pomáhá udržovat normální krevní tlak a podporuje imunitu.

Jezte špenát jako Pepek námořník

Špenát je už odpradávna považován za velmi prospěšný, především díky vysokému obsahu železa, proto skvěle pomáhá při chudokrevnosti. Vápník ve špenátu posiluje kosti. Tato dobrá zelenina má také protirakovinné účinky; navíc je skvělá na posílení zraku a při snižování hmotnosti. Je mnoho způsobů, jak ji můžete zařadit do svého jídelníčku. Vyzkoušejte například špenátovou polévku či smoothie.

Chia semínka mají 6x více vápníku než mléko

Chia semínka jsou další superpotravinou, která je známá již od dob antiky. Tato černá nebo bílá semínka jsou plná omega-3 mastných kyselin, vlákniny, proteinů, vápníku i fosforu. Jejich konzumace je skvělou prevencí pro mnoho onemocnění včetně kardiovaskulárních problémů či rakoviny. Pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi a posilují kosti. Vyrobte si z nich třeba pudink, přidávat je můžete i do těst při pečení nebo do salátů.

Quinoa je asi tou nejzdravější obilovinou na světě

Tato obilovina má dvojnásobné množství proteinů než rýže a 9 aminokyselin. Je také bohatá na vlákninu, hořčík i riboflavin. Snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá při snižování váhu. Quinoa také podporuje naši paměť a regulujte hladinu cukru v krvi. Je skvělá v salátech i jako příloha.

Zlatý prášek pro lepší zdraví: kurkuma

Kurkuma, neboli „indický šafrán“, je kořen, který je nejčastěji usušen a rozemlet. Je velmi užitečná pro zdraví mozku i srdce. Neobsahuje žádný cukr a má velmi malé množství kalorií, zato je bohatá na železo a proteiny. Má pozitivní vliv na trávení a reguluje hladinu lipidů v krvi. Navíc je úspěšná v prevenci Alzheimerovy choroby i deprese.

Avokádo miluje prostě každý

Avokádo pochází z jižního Mexika a je plné výživných látek, jako je například vitamin K, C a draslík. Jestliže toto ovoce ve tvaru hrušky konzumujete každý den, máte nižší riziko vzniku srdečních chorob a rakoviny. Také chrání vaši kůži a oči a pomáhá při redukci váhy. Vyrobte si z něj například vynikající quacamole!

Lněná semínka

Lněná semínka jsou skvělá pro ty, kteří chtějí mít krásné a zdravé vlasy i pokožku. Jsou bohatá na zdravé omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, proteiny, mangan, hořčík, fosfor i selen. Dodají vašemu tělu vysokou dávku antioxidantů a jsou bez lepku. Jsou vhodná pro trávicí systém, při boji s rakovinou i snižování cholesterolu.

Se skořicí budou dezerty chutnější i zdravější

Skořice se používá na vaření, léčení i pečení. Není se ani čemu divit, neboť kromě skvělé chuti poskytuje dostatečnou zásobu vlákniny, železa a vápníku a má také protizánětlivé účinky. Podporuje zdraví srdce, chrání před cukrovkou a ničí bakterie.

Zdroj

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button