JídloPrevence

Víte, co jsou tomatillos?

Tomatillos je druh zeleniny podobný rajčatům. Jeho domovinou je Mexiko. Je běžnou součástí kuchyně ve střední a jižní Americe. Zelené odrůdy jsou součástí omáček, zatímco z odrůd červených nebo fialových se vyrábí džemy a zavařeniny. Lze je upravovat i dušením, smažením či pečením.

Tomatillos jsou plné živin a jejich unikátní směs vitamínů a minerálů je pestrým obohacením našeho jídelníčku.

Nutriční hodnoty

Tomatillos mají významný obsah vlákniny, málo kalorií a nízký obsah tuku. Najdeme v nic některé druhy vitamínů (C, A, K, niacin) a minerálů (draslík, mangan, hořčík). Také obsahují flavonoidy (litein, zeaxanthin a beta karoten).

Zdravotní výhody tomatillos

Pozitivně působí při diabetu, podporuje zdraví trávicí soustavy, posiluje imunitu, zvyšuje buněčný růst, podporuje zrak, upravuje krevní tlak, může pomoci při hubnutí.

Trávicí soustava

Obsahuje velké množství vlákniny, která příznivě působí na zažívání, snižuje riziko zácpy, nadýmání a plynatosti. Může snižovat riziko výskytu rakoviny tlustého střeva či žaludečních vředů.

Kromě toho je vláknina dobrá při regulaci uvolňování sacharidů do krevního oběhu, díky čemuž reguluje hladinu krevního cukru v krvi. To je velice důležité pro lidi, kteří trpí cukrovkou.

Prevence rakoviny

Tomatillos obsahují antioxidační fytochemikálie zvané withanolides, které jsou přímo spojené s protirakovinnými a antibakteriálními vlastnostmi. Antioxidanty pomáhají bojovat proti účinkům volných radikálů, které ničí zdravé buňky a mění je v buňky rakovinného typu.

Imunitní systém

Vitamín C, jenž je v plodech obsažen, stimuluje, kromě jiného, produkci bílých krvinek. Je také klíčovým prvkem při tvorbě kolagenu, jež podporuje zdraví a tvorbu kožní tkáně.

Zrak

Obsah vitamínu A pozitivně ovlivňuje náš zrak. Beta karoten funguje jako antioxidant, který působí preventivně proti makulární degeneraci nebo šedému zákalu.

Hubnutí

Tyto plody jsou vlastně nízkokalorická zelenina s minimálním obsahem tuků. Díky vysokému obsahu vlákniny navozují pocit sytosti, dodávají tělu potřebné živiny a snižují pravděpodobnost přejídání.

Oběhová soustava

Draslík je vasodilatátor (rozšiřuje krevní cévy), snižuje tlak na kardiovaskulární systém a podporuje krevní oběh. Zvyšuje tak okysličení orgánů i jednotlivých buněk v našem těle. V kombinaci s obsahem vlákniny podporuje zdraví srdce tím, že snižuje pravděpodobnost vzniku aterosklerózy, infarktu či mrtvice.

POZOR – tomatillos mají vyšší obsah alkaloidů, které mohou zhoršit zánět kloubů; trpíte-li již těmito problémy, zacházejte s tomatillos s vyšší obezřetností.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button