MinerályPrevenceZdraví

Mangan: Mnohdy opomíjený, přitom důležitý, minerál pro naše zdraví

Ačkoli potřebuje lidské tělo jen malé množství manganu, stopového minerálu, je nezbytný pro normální fungování vašeho mozku, nervového systému a mnoha enzymových systémů vašeho těla.

Lidské tělo je schopné si uložit až 20 mg manganu v ledvinách, játrech, slinivce a kostech, ovšem je nutné ho přijímat ze stravy.

I když není mangan tolik známý jako jiné důležité minerály, je považován za základních živinu. Pokud chybí tělu mangan, je nutné do jídelníčku zařadit semena, celý zrna, luštěniny (především fazole), ořechy, listovou zeleninu a čaj.

Mangan může pozitivně ovlivnit zdraví kostí

Zejména při vývoji kostí je mangan důležitý. Mangan se také stará o údržbu kostí. Společně s vápníkem, zinkem, a mědí podporuje mangan hustotu kostí. Řídnoucí kostí jsou častým problémem u starších dospělých.

Mangan je silným antioxidantem

Mangan je součástí antioxidačního enzymu superoxiddismutázy (SOD), ten je považován za nejdůležitější antioxidant v našich tělech.

Je již dlouhodobě známo, že antioxidanty pomáhají chránit tělo před volnými radikály, které mohou způsobit poškození buněk (stárnutí, srdeční onemocnění, některé druhy rakoviny).

SOD specificky pomáhá bojovat proti negativním účinkům volných radikálů přeměnou superoxidu – jednoho z nejnebezpečnějších volných radikálů – na menší molekuly, které nepoškodí vaše buňky.

Mangan pomáhá regulovat cukr v krvi

Nedostatek manganu se někdy může projevit jako glukózová intolerance, podobná cukrovce. Ukázalo se, že někteří lidé s cukrovkou mají v krvi nižší hladinu manganu.

Kromě toho je mangan silně koncentrován ve slinivce břišní. Podílí se na produkci inzulínu, který odstraňuje cukr z krve. Mangan tak může přispívat ke správné sekreci inzulínu a pomáhat stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Mangan může pomoci snížit počet epileptických záchvatů 

U lidí s epilepsií nad 35 let bývá nejčastějším důvodem smrti mrtvice. Mrtvici způsobuje snížený průtok krve do mozku.

Mangan je známý vazodilatátor, což znamená, že pomáhá zvětšovat žíly, aby účinně převáděl krev do tkání, jako je mozek. Přiměřená hladina manganu ve vašem těle může pomoci zvýšit průtok krve a snížit riziko některých zdravotních stavů, jako je mrtvice. Kromě toho se část obsahu manganu ve vašem těle nachází v mozku.

Mangan, společně s vápníkem, může snížit příznaky PMS

Mnoho žen trpí v určitých obdobích menstruačního cyklu různými příznaky. Ty se mohou projevit úzkostí, křečemi, bolestmi, změnami nálady a dokonce i depresí.

Užívání manganu a vápníku v kombinaci může pomoci zlepšit premenstruační příznaky (PMS).

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button