Zdraví

Průjem v těhotenství

Průjem Léčba průjmu Dieta při průjmu Průjem u dětí Průjem u zvířat Průjem v těhotenství

Ačkoliv v průběhu těhotenství bývá u žen častější problém se zácpou než s průjmy, nepatří výskyt průjmů v těhotenství k nijak výjimečným jevům. Naštěstí tyto problémy vlastní průběh těhotenství negativně neovlivňují, protože případné bakterie vyvolávající problémy se zažíváním se drží v trávicím traktu. Riziková může být pouze případná dehydratace jako následek průjmu, proto je velice důležité dbát na řádný pitný režim!

Jak již bylo zmíněno, průjem v těhotenství mohou způsobit nejrůznější viry nebo bakterie (například střevní chřipka), proto je dobré v případě více jak 10 dní trvajícího průjmu navštívit lékaře, který přítomnost parazitů potvrdí nebo vyloučí a podle toho určí další postup.

Nejčastější příčinou vzniku průjmů v těhotenství však bývá nějaká dietní chyba, protože v tomto období je žaludek a organismus ženy celkově poněkud citlivější. V těchto případech je dobré z jídelníčku vynechat rizikové potraviny, jež se špatně tráví nebo mají projímavý účinek (viz Dieta při průjmu) a v případě potřeby použít přípravky určené k potlačení průjmu. Pro těhotné ženy jsou vhodné:

  • živočišné uhlí
  • Smecta
  • Psyllium (Jitrocel indický) – vláknina absorbující vodu a toxické látky z těla
  • Kalcium (vápník) – nejlépe rozpustné, nedostatek v těle může vést k průjmu

Výskyt průjmů v těhotenství může souviset také s výkyvy hormonů v těle a užíváním nejrůznějších těhotenských vitamínů. Dlouhodobé průjmy je vždy vhodné konzultovat s lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

  1. Dobrý den. Mám dotaz, co se týká průjmu. Jsem v 26 tt těhotenství a trápí mě průjem.26. července jsem byla asi 17x na záchodě, tak jsem navštívila doktora a ten mi řekl, ať si koupím Smectu, probiotika a vodníčka. Smecta zabrala, dietu držím, ale dneska sem šla na WC a opět průjem.Už sem z toho zoufalá.Bojím se o miminko. Prosím poraďte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button