Zdraví

Průjem u zvířat

Průjem Léčba průjmu Dieta při průjmu Průjem u dětí Průjem u zvířat Průjem v těhotenství

Nepříjemné zažívací potíže a nejrůznější průjmová onemocnění nejsou problémem pouze lidským, ale mohou poměrně často trápit také naše domácí mazlíčky. Běžný chovatel se v životě svého psa, kočky či jiných domácích mazlíčků s průjmy potká velice snadno především proto, že ke vzniku průjmu může vést:

  • špatná strava nebo náhlá změna krmiva
  • požití škodlivých látek či zkažených potravin
  • bakterie, viry, plísně a parazité (škrkavky) – nutné pravidelné odčervování!
  • nesnášenlivost nějaké složky v potravě, alergie
  • narušené zažívání po předchozí antibiotické léčbě

Příčin, které vedou u domácích zvířat ke vzniku průjmu, je tak prakticky nekonečná řada. Před návštěvou zvěrolékaře je proto důležité sledovat, jaký má průjem průběh a pokusit se zjistit jeho možný spouštěč. Ne vždy, když váš mazlíček dostane průjem, je nutné okamžitě zamířit k veterináři.

Průjem u psa

Nejčastější příčinou vzniku průjmů u psů je nějaká nevhodná složka ve stravě. Psi stravující se granulemi mohou mít průjem po požití většího množství masa. Průjmy dále způsobují například mléčné výrobky, stejně jako některé druhy ovoce či zeleniny. V těchto případech se problém s průjmem řeší dietou a naprostým vynecháním nežádoucí potraviny ze stravy psa. Pokud se u vašeho psa nevyskytují další příznaky, jako je malátnostcelková únava a dezorientace, není třeba vyhledat pomoc lékaře.

Vyšetření je naopak velmi vhodné v případě, že se průjmy u vašeho psa objevují dlouhodobě nebo opakovaně i přes řádné odčervení, které zabraňuje nákaze psa parazity způsobujícími průjmy (giargiaškrkavka), a při správném krmení. Takzvané chronické průjmy totiž mohou být známkou nějakého vážnějšího onemocnění (třeba slinivky, vznik nádoru v zažívacím traktu) nebo potravinové alergie.

Mezi další příčiny vyvolávající průjem u psa patří například:

  • léčba antibiotiky – vhodné zároveň podávat také probiotika
  • cestování
  • dlouhodobý stres

Ať už je příčina průjmu jakákoli, vždy je velice důležité, aby váš pes pil hodně vody, která pomůže zabránit dehydrataci, jež by ho mohla ohrozit na životě. Pokud se však k průjmu i přes dietu a správný pitný režim přidají další příznaky a stav vašeho psa se zhoršuje, je vždy nutné vyhledat pomoc veterináře!

Průjem u koček

V případě, že vaše kočka dostane průjem, je nutné sledovat několik konkrétních jevů. Předně je velmi důležité, zda řídká vodnatá stolice trvá déle než jeden, má jinou barvu než obvykle a objevuje se v ní krev. Ačkoliv jsou tyto projevy velmi znepokojující, není většinou nutné vyhledat lékaře. Stačí zavést dietní jídelníček a pár dní počkat.

Zcela jiná je situace, kdy se k výše jmenovaným základním znakům průjmového onemocnění u kočky přidají další příznaky. S návštěvou veterináře rozhodně nesmíte otálet, pokud vaše kočka:

  1. nejeví zájem o jídlo a odmítá pít
  2. zvrací
  3. je apatická nebo depresivní
  4. dostane horečku

Ve většině případů platí, že pokud kočka v průběhu problémů s průjmem pije dostatek vody a její stav se nezhoršuje, není třeba stresovat ji návštěvou u zvěrolékaře. Úprava stravy na dietní a menší porce jídla, než dostává obvykle, postačí k tomu, aby se kočičí organismus s průjmem sám vypořádal.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button