Zdraví

Léčba průjmu

Průjem Léčba průjmu Dieta při průjmu Průjem u dětí Průjem u zvířat Průjem v těhotenství

Vzhledem k tomu, že průjem sám není samostatným onemocněním, ale představuje jeden z projevů nějakého většího zdravotního problému, je vždy důležité určit nejprve správnou diagnózu a poté vyléčit primární onemocnění. Průjem poté většinou sám odezní.

Záleží ovšem také na průběhu průjmu. Některé lehčí formy není nutné konzultovat s lékařem a nechají se prostě přejít za dodržování řádného pitného režimu, aby se do organismu doplňovaly rychle se ztrácející tekutiny. Ostatní formy průjmů je pak nutné léčit v závislosti na primárním původci.

Průjem samotný lze zmírnit různými způsoby. Ačkoliv neexistuje žádný univerzální recept na to, jak zastavit průjem, máme dnes k dispozici několik osvědčených postupů. Kromě doplňování tekutin a u silnějších průjmů také minerálů a vitamínů, je důležité upravit jídelníček nemocného a podávat mu vhodné léky.

Léky na průjem

V závislosti na tom, jak silný má průjem průběh a jaká je jeho příčina, jsou k dispozici tyto typy léčiv:

  • antibiotika – při infekčních onemocněních vyvolávající průjmy
  • antidiarhoika – léky používané proti průjmu obecně (černé uhlí na průjem – nekombinovat s dalšími přípravky kvůli případnému vzájemnému ovlivňování, Smecta při průjmu, Endiaron – účinná látka Cloroxinum, atd.)
  • probiotika – bakterie obnovující správnou střevní mikroflóru, vhodné užívat při silných nebo dlouhodobých průjmech a po léčbě antibiotiky

Cestovatelský průjem

Zcela zvláštní skupinu průjmů tvoří takzvané průjmy cestovatelské, které se objevují nejčastěji na začátku pobytu v zahraničí. Mají téměř vždy akutní průběh a jejich spouštěčem může být jak stres z cesty, nezvyklá místní strava či ne zcela čistá voda, tak také nejrůznější bakterie a viry, na něž tělo cestovatele není zvyklé. Problémy však po aklimatizaci a úpravě jídelníčku většinou samy odezní a jejich konkrétní vyvolavatel se proto nezjišťuje.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. K čemu léky? Vždy mi stačil černý čaj a suchý rohlík, případně kousek hořké čokolády.

  2. Tak když má někdo nějaký vážnější problém, asi mu nic jiného nezbyde, než sáhnout po lécích, v takovým případě by mu vaše ráda pomohla jedině kdyby si ten rohlík narval přímo do prdele

  3. Nejlépe se osvědčuje kávová lžička čistého kakaa polknout nasuchoje to strašné ale zabere to okamžitě

  4. Podle mne stačí hořký čaj a píti ho ve větším množství,suchý rohlík a hořká čokoláda.Určitě to dobře a rychle zabere.

  5. Každopádně je dobré mít doma Laktobacily „5! Mám dobrou zkušenost a živočišné uhlí v tobolkách. Jinak další volně prodejné léky. pak ve vodě vařit rýži úplně do měkka s jemně nastrouhanou celou velkou mrkví, nakonec přisolit.Dobré jsou i babské rady na internetu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button