Babské radyZdraví

Ušní maz jako indikátor zdraví

Ušní maz není jen obyčejným „nepořádkem“ v uších. Dokáže toho hodně prozradit o našem zdraví. Není tedy od věci pozorně sledovat, jak maz vypadá a jakou má konzistenci. Dokážete tak včas odhalit řadu potíží.

Maz v první řadě slouží k tomu, aby zabraňoval pronikání bakterií do těla skrze ušní otvory. Je tedy velmi prospěšný a přílišné odstraňování může způsobit potíže. Čistit uši byste tedy měli jen občas a velice šetrně.

Po každém čištění zkontrolujte, co na vatové tyčince zůstalo. Možná to nebude dvakrát vábný pohled, ale přesto si tu práci dejte a zkontrolujte, jak váš ušní maz vypadá.

  1. Žlutý, lepkavý, vlhký

Tento stav naznačuje, že je s vaším tělem vše v pořádku. Gratulujeme!

2. Šedý

Tato barva je lehce neobvyklá, ale v zásadě v pořádku. Značí pouze to, že ušní maz zachytil velké množství nečistot. Může se to stát po pobytu v prašném prostředí apod.

3. Bledě žlutý

Znamená zvýšenou produkci ušního mazu. Je typická především u dětí, ale většinou ani u dospělých neznačí závažný problém.

4. Tmavý a lepkavý

Tento maz značí, že se hodně potíte. Bohužel takový maz i silně zapáchá. S vaším zdravím je ale vše v pořádku.

5. Hustý

Hustý maz způsobuje ucpání zvukovodů a zhoršení sluchu. Je to většinou způsobeno zvýšenou hladinou stresu. Snažte se více odpočívat, pít více tekutin a vyčkejte několik dnů. Pokud se stav nezlepší, navštivte lékaře.

6. Hnědý až černý

Může být známkou drobného krvácení. To je však velmi nebezpečné. Co nejdříve proto vyhledejte lékaře a popište mu své potíže.

7. Tekoucí

Pokud se ráno probudíte a na polštáři je žlutý mazlavý flek, pravděpodobně právě vaše tělo prošlo samočistícím procesem. Pokud ale obsahuje hnis nebo dokonce krev, je čas zajít neprodleně k lékaři!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button